Informacje

Poranne linki Islamisty – sobota, 7 lipca 2018

Flickr_-_usaid.africa_-_Liberia_women

Trwają bombardowania syryjskiej Dary – miasta, od którego zaczęły się protesty arabskiej wiosny w Syrii. Uciekinierzy z atakowanych rejonów są w potrzasku. Parlament Irlandii będzie głosował za zakazem importu towarów wyprodukowanych w nielegalnych osiedlach izraelskich na terytoriach palestyńskich. Przeczytajcie także o tym, jak z kwestią poligamicznych małżeństw radzi sobie prawo krajów, do których migrują muzułmanie oraz o protestach brutalnie traktowanych pomocy domowych w Libanie. Na koniec zajrzyjcie do wywiadu z Reni Eddo-Lodge, autorką książki Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry.

1. Pogarsza się sytuacja syryjskiej Dary [PL]. Z bombardowanego przez koalicję prezydenta Baszszara al-Asada obszaru mieszkańcy nie mają szans dostać się do krajów sąsiednich – zarówno Jordania, jak i Izrael odmówiły przyjmowania uchodźców z Syrii [ENG]. ONZ podaje, że skutki bombardowania Dary mogą być znacznie gorsze niż te, które obserwowano po oblężeniu Aleppo i Ghouty razem wziętych [ENG]. Mieszkańcy rejonu za zaistniałą sytuację oskarżają rebeliantów, którzy mieli za łatwo się poddać armii rządowej [ENG]. Tymczasem Al Jazeera podaje, że Jordańczycy z przygranicznych miejscowości organizują wsparcie dla syryjskich sąsiadów [ENG].

2. W przyszłym tygodniu parlament Irlandii będzie głosował nad zakazem importu i dystrybucji w kraju towarów, wyprodukowanych w nielegalnych izraelskich osiedlach na okupowanych terytoriach palestyńskich [PL]. Izraelski ambasador w Dublinie stwierdził, że ustawa jest „niemoralna” [ENG], „w żaden sposób nie służy dążeniom pokojowym” i tylko umocni pozycję Hamasu na tych terenach [ENG]. Ostateczna decyzja w sprawie ustawy zostanie podjęta 11 lipca [ENG].

3. Opadły emocje po wyborach w Turcji – pora na analizy odnośnie tego, co dalej. „W rzeczywistości Turcja jest narodem zbiorowej amnezji” – pisze w komentarzu powyborczym Elif Szafak, publicystka i kobieta uznawana za jedną z najlepszych pisarek współczesnej Turcji [ENG]. Jak dotąd wygrana obecnego prezydenta, Recepa Tayyipa Erdogana, wywołała spore zaniepokojenie w instytucjach międzynarodowych – OBWE orzekła, że wybory zorganizowane w stanie wyjątkowym nie mogły być w pełni wolne [PL]. Stanem demokracji w Turcji niepokoi się także Unia Europejska. Jak podaje Amnesty International już po wyborach pod zarzutem uczestnictwa w puczu w 2016 na kary więzienia skazano kolejnych 6 dziennikarzy [PL].

4. W Egipcie fotoreporter, który otrzymał prestiżową nagrodę UNESCO Press Freedom Prize za rok 2011, Mohamed Abu Zeid (znany także jako Shawkan), może zostać ukarany śmiercią za zdjęcia, które wykonał podczas ataku wojska na demonstrantów na kairskim placu Rabaa [ENG]. Od sierpnia 2013 roku, kiedy egipskie siły bezpieczeństwa dopuściły się masakry na demonstrantach na placu Rabaa, fotoreporter, który był świadkiem zdarzeń jest przetrzymywany w więzieniu [ENG]. Jemu i 700 innym osobom postawiono zarzuty przynależności do Bractwa Muzułmańskiego, posiadania broni i morderstwa.

5. Co dzieje się z kobietami w związkach poligamicznych, które wraz z rodzinami przyjeżdżają do Europy? Czy uważają się za ofiary patriarchalnego systemu, czy raczej  bycie drugą, trzecią żoną daje im bezpieczeństwo? I w końcu jak poligamiczne związki muzułmanów traktowane są przez europejskie prawo? Przeczytajcie ciekawy reportaż na ten temat [PL].

6. Z racji odchodów Światowego Dnia Pracowników Domowych w Libanie, na ulice Bejrutu wyszła demonstracja kobiet domagających się uczciwego traktowania pomocy domowych w libańskich domach. Często upokarzane, bite, wykorzystywane seksualnie i pozbawione praw pomoce domowe w krajach arabskich nie podlegają ochronie prawa pracy. Koniecznie przeczytajcie o tym, co mówią gosposie w arabskich domach [PL]. Zainteresowanym tą tematyką polecam także bardzo dobry film dokumentalny A Maid for Each, który opowiada historię pracownic agencji wynajmu pomocy domowych w Libanie [ENG].

7. Czytaliście już Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry? Jeśli nie to koniecznie zajrzyjcie do książki, która jest zbiorem badań i ważnych przemyśleń na temat rasy i rasizmu w Wielkiej Brytanii. A zaraz potem sięgnijcie po ten wywiad z autorką książki, Reni Eddo-Lodge [PL].

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których trzy razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujące linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s