Informacje

Poranne linki Islamisty – poniedziałek, 2 lipca 2018

2014_İstanbul_LGBT_Pride_(38)
Marsz Gay Pride w Stambule w 2014 roku. Fot. By Lubunya [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)%5D, from Wikimedia Commons.
Na świecie przybędzie kolejny mur. Irak rozpoczął budowę muru oddzielającego kraj od Syrii. Irańska policja otworzyła ogień do protestujących przeciw niedoborom wody i zanieczyszczeniu kraju. W Stambule, mimo zakazów i potraktowania mieszkańców gazem łzawiącym, odbyła się Parada Równości. Przeczytajcie także o tym, czy Emiraty będą holować góry lodowe na swoje wybrzeże, o wschodzącej gwieździe modelingu z Arabii Saudyjskiej oraz o nowych zabytkach na liście UNESCO z krajów arabskich.

1. Na świecie przybędzie kolejny mur graniczny, oddzielający dwa kraje. Irakijczycy zaczęli budować mur na granicy syryjsko-irackiej. Mur ma za zadanie chronić państwo irackie przed przenikaniem na jego terytoria uciekających bojowników Państwa Islamskiego i innych skrajnych frakcji [ENG]. Premier Iraku ogłosił, że budowa muru zaczęła się 10 dni temu, a póki co na granicy ustawiono zwoje drutu kolczastego [ENG].

2. Irańska policja otworzyła ogień do protestujących. Zdarzenie miało miejsce na zewnątrz meczetu w mieście Chorramszahr, gdzie na demonstracji przeciwko niedoborom wody i nieskutecznej polityce władz wobec zanieczyszczenia w kraju zgromadziło się około 500 młodych ludzi [ENG]. Demonstracje w Chorramszahr trwały od 3 dni. Aktywiści na Twitterze podają, że w starciach zginęły conajmniej 2 osoby [PL].

3. „Ludzie się nie boją, sklepikarze się nie boją. Ale gubernator się boi, policja się boi. Myślą, że mogą ograniczyć swobodę dzięki ustawionym barykadom i gazowi łzawiącemu” – mówili aktywiści podczas Marszu Gay Pride w Stambule. Mimo zakazów i ostrzeżeń ze strony rządu, odbyła się Parada Równości w stolicy Turcji [ENG]. Mieszkańcy miasta maszerowali po ulicach Stambułu mimo, że policja usiłowała rozpędzić tłum używając gazu łzawiącego [ENG].

4. Firma z Emiratów Arabskich wymyśliła rzecz, która nie mieści się w głowie. W niedzielę, jedna z emirackich firm ogłosiła rozpoczęcie pionierskiego projektu, który ma na celu przeciągnięcie gór lodowych z Antarktyki ku wybrzeżom Emiratów (konkretnie w okolice emiratu Fudżajra). Projekt ma przeciwdziałać dwóm problemom obecnym w gospodarce kraju – brakowi wody pitnej oraz rosnącemu zapotrzebowaniu na kolejne atrakcje turystyczne w kraju.  Koszt projektu oszacowano na ponad 50 milionów dolarów [ENG].

5. 17-letnia Taleedah Tamer będzie pierwszą modelką z Arabii Saudyjskiej, która trafi na paryski wybieg. W tym tygodniu dziewczyna ma zadebiutować na jednym z głównych pokazów mody podczas Paris Fashion Week. Zapowiada się, że dziewczyna zostanie pierwszą super modelką z tego kraju [ENG].

6. Na Światowej Liście Zabytków UNESCO znalazły się nowe obiekty zlokalizowane w krajach świata arabskiego [ENG] – oaza al-Ahsa w Arabii Saudyjskiej [ENG] oraz starożytne miasto Qalhat w Omanie [ENG]. Na listę UNESCO dodano także XVI-wieczną, otoczoną kamiennym murem kenijską osadę Thimlich Ohinga. Przeczytajcie o tych wyjątkowych miejscach i zobaczcie zdjęcia [ENG].

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których trzy razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujące linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

2 myśli na temat “Poranne linki Islamisty – poniedziałek, 2 lipca 2018

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s