Informacje

Poranne linki Islamisty – sobota, 30 czerwca 2018

A_young_girl_hangs_the_South_Sudan_flag_(5925619011)
Dziewczynka wiesza flagę Sudanu Południowego. Fot. USAID Africa Bureau (A young girl hangs the South Sudan flag) [Public domain], via Wikimedia Commons.
Podpisano pierwsze porozumienie o stałym zawieszeniu broni w Sudanie Południowym. Porozumienie ma szansę przywrócić pokój po ponad 4 latach wojny domowej w kraju. Arabia Saudyjska dąży do odcięcia Kataru od lądu budując kanał, który sprawi, że za rok maleńki kraj naftowy stanie się wyspą. Przeczytajcie także o pierwszej od 70 lat wizycie brytyjskiego monarchy w Izraelu i Palestynie oraz o tym, czy kraje arabskie będą współpracować z Unią Europejską przy tworzeniu w Afryce Północnej obozów dla uchodźców zmierzających do Europy. Na koniec przeczytajcie niezwykłą historię irańskiego bramkarza – chłopaka z rodziny nomadów, który wystąpił na Mundialu.

1. Strony walczące w Sudanie Południowym zgodziły się na stałe zawieszenie broni i w środę w Chartumie podpisały porozumienie prowadzące do zakończenia walk w kraju [ENG]. Walki w Sudanie Południowym zaczęły się po podziale Sudanu na dwa kraje i przerodziły się w wojnę domową w 2013 roku [ENG]. Poza zamieszeniem broni porozumienie obejmuje otwarcie drogi dla pomocy humanitarnej, uwolnienie więźniów, a za cztery miesiące – próbę utworzenie tymczasowego rządu [ENG].

2. Arabia Saudyjska próbuje dopiąć swojego. Za rok Katar, kraj skazany na odcięcie od lądu przez swojego sąsiada na skutek kryzysu dyplomatycznego między krajami, ma być wyspą, którą od lądu będzie dzielił budowany przez Saudyjczyków kanał „Salwa” [PL]. Do przetargu w prawie budowy kanału zgłosiło się 5 firm z Egiptu, które mają doświadczenie pracy przy kanale Sueskim [ENG].

3. Książę William odbył pierwszą od 70 lat podróż członka brytyjskiej rodziny królewskiej do Izraela i na terytoria palestyńskie [ENG]. Co ciekawe, książę odwiedził miejsca kultu ważne dla trzech wielkich religii, w tym Meczet al-Aksa w Jerozolimie, związany z wybuchem intifad Palestyńczyków przeciw Izraelowi [ENG]. W Jerozolimie William wygłosił przemówienie nawołujące do pokoju między krajami [ENG], spotkał się także z władzami Izraela [ENG].

4. Osiągnięto porozumienie w sprawie polityki migracyjnej krajów Unii Europejskiej [PL]. Zarzucono plan przydzielania krajom członkowskim obowiązkowych kwot uchodźców relokowanych z Włoch czy Grecji. Jednym z nowych rozwiązań mających przeciwdziałać przeprawom migrantów przez morze ma być stworzenie obozów recepcyjnych dla uchodźców w krajach afrykańskich [PL]. Arabskie kraje Afryki Północnej nie wyraziły chęci udziału w nowym unijnym projekcie [ENG]. Skrót najważniejszych postanowień szczytu migracyjnego UE przygotował portal Uchodźcy.info [PL].

5. „Uchodźcy wystawiają świat na próbę. Demokratów testują z demokracji. Bliźnich – z miłości bliźniego. Widzów z przejęciem gapiących się w laptopy – z hipokryzji” – pisze w Przekroju Stach Szabłowski. Mimo, że politycy z migracjami sobie nie radzą, jak ryby w wodzie w tej sytuacji czują się artyści. Przeczytajcie ciekawy komentarz o pięknie uchodźców [PL].

6. Mimo, iż reprezentacja Iranu odpadła w etapie grupowym z rozgrywek Mistrzostw Świata, jest coś, co warto o nich wiedzieć. Przeczytajcie historię bramkarza reprezentacji Iranu, który na mistrzostwach wsławił się obroną strzałów Cristiano Ronaldo. Aby dostać się do reprezentacji i kontynuować karierę w sporcie, pochodzący z koczowniczej rodziny Alireza Beiranvand między treningami pracował w fabryce odzieży, myjni samochodowej i sprzątając ulice. Koniecznie dowiedzcie się więcej o chłopaku, który ciężką harówką spełnił marzenie o sportowej karierze [ENG].

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których trzy razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujące linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

Reklama

2 myśli na temat “Poranne linki Islamisty – sobota, 30 czerwca 2018

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s