Informacje

Poranne linki Islamisty – środa, 27 czerwca 2018

7801023960_99f88a19a6_o
Uchodźcy w Mauretanii. Fot. EU Civil Protection and Humanitarian Aid Operations via flickr.com.
Mimo zastrzeżeń opozycja uznała oficjalne wyniki wyborów w Turcji. Trwają bombardowania w mieście Daraa w południowej Syrii. Przeludniona Jordania ogłasza, że nie przyjmie uchodźców z terenów bombardowanych przez wojska rządowe. Przeczytajcie także o tragedii 13 tysięcy cudzoziemców, których Algieria wydaliła na Saharę oraz o tym, ile Arabia Saudyjska planuje zarobić dzięki kobietom, które od niedzieli mogą prowadzić samochody. Na koniec o tym, czy muzułmańskie dzieci w Niemczech będą nosić burkini na szkolnych basenach oraz o tym, które kraje zostały uznane za najniebezpieczniejsze na świecie dla kobiet.

1. Wiadomo już, że Recep Tayyip Erdogan zwyciężył w niedzielnych wyborach prezydenckich w Turcji [PL]. Mimo zastrzeżeń co do przeprowadzenia głosowania, opozycja zdecydowała się uznać oficjalne wyniki. Co to oznacza dla kraju [PL]? Czy Turcja będzie rządzona tylko przez jednego człowieka [ENG]? Ponadto Selahattin Demirtas, kandydat z ramienia kurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP), który startował mimo pobytu w więzieniu, otrzymał 8,5% głosów, a jego partia wejdzie do parlamentu [PL].

2. Po raz pierwszy od roku w mieście Daraa na południu Syrii [ENG] trwają bombardowania przeprowadzane przez siły syryjskiego reżimu na pozycje rebeliantów. Jak podaje AFP ataki rakietami i bombami beczkowymi spowodowały ucieczkę dziesiątek rodzin [ENG]. Najbliższym krajem, do którego można udać się przekraczając południową granicę Syrii jest Jordania. Jednak ta zdecydowała o zamknięciu granicy [ENG] z Syrią i zapowiedziała, że nie przyjmie uchodźców z powodu przeludnienia i kryzysu ekonomicznego w kraju [ENG]. W Jordanii zarejestrowano już ponad 660 tysięcy uchodźców, ale szacuje się, że faktycznie ich liczba jest dwa razy większa.

3. W ciągu ostatnich 14 miesięcy Algieria wydaliła ponad 13 tys. osób z kraju, pozostawiając je na Saharze [ENG]. Wśród osób pochodzących z różnych krajów afrykańskich znalazły się kobiety w ciąży i dzieci [PL]. Kraj wydalił cudzoziemców w kierunku pustyni bez jedzenia i wody pod groźbą użycia broni. Niewielu przetrwało, żeby opowiedzieć o tym, co ich spotkało [ENG].

4. Po trzech dniach od zniesienia zakazu prowadzenia samochodów w Arabii Saudyjskiej wiele mówi się o ekonomicznych korzyściach wypływających z tego faktu. Wszystko dzięki temu, że aż 82% kobiet planuje nauczyć się prowadzić i używać samochodu w kraju [ENG]. W KSA, gdzie ponad 70% klientów Careem – emirackiej wersji Ubera – to kobiety, od niedzieli wreszcie można spotkać kobiety również jako kierowców aplikacji [ENG]. Od teraz kobiety zaczynają pracę także w biurach wynajmu samochodów [ENG]. Nie ma wątpliwości jednak, że w reformie nie chodziło o prawa kobiet, ale o czynniki ekonomiczne [ENG]. Przeczytajcie, ile Arabia Saudyjska zamierza zarobić na zmianie prawa [ENG].

5. Lato już w pełni, więc w Europie wracają spory na temat burkini. Niemiecka minister do spraw rodziny, Franziska Giffey, powiedziała, że zezwolenie na noszenie tego typu strojów kąpielowych w szkołach mogłoby pomóc muzułmańskim dziewczętom w nauce pływania [PL]. Przeciwnicy burkini są zdania, że strój ten jest seksistowski i nie ma dla niego miejsca w niemieckich szkołach [ENG]. Według minister byłoby to zupełnie uzasadnione, żeby szkoły nie tylko wydały pozwolenie na noszenie burkini na zajęciach sportowych, ale także rozdawały je uczennicom, które inaczej nie mogłyby wziąć udziału w lekcjach na basenie [ENG].

6. W swoim najnowszym badaniu Thomson Reuters Foundation sprawdzała, które państwa na świecie są najniebezpieczniejsze do życia dla kobiet. Według badaczy niechlubny tytuł najniebezpieczniejszego kraju przypadł Indiom [ENG]. Na jakiej podstawie tak stwierdzono? Głównymi czynnikami, które wzięto pod uwagę w przeprowadzaniu badania, były ryzyko zostania ofiarą przemocy seksualnej, ryzyko zmuszania do niewolniczej pracy, a także dostęp do opieki medycznej czy edukacji [ENG]. Na drugim miejscu w rankingu uplasował się Afganistan, dalej Syria. Co smutne, w tym samym badaniu przeprowadzonym w 2011 roku, Syria nie znalazła się nigdzie blisko szczytu listy [ENG]. Wśród pierwszych dziesięciu najniebezpieczniejszych krajów dla kobiet znajdują się także Stany Zjednoczone [ENG].

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których trzy razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujące linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s