Informacje

Poranne linki Islamisty – poniedziałek, 25 czerwca 2018

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Wolontariusze JRS w Aleppo. Fot. Islamista.
Jak poszły wybory w Turcji? Jak przewidywano. W nocy Erdogan ogłosił swoje zwycięstwo w wyborach zanim jeszcze podano wstępne wyniki. Tymczasem w Algierii władze zdecydowały o tym, aby na czas egzaminów szkolnych wyłączyć dostęp do internetu w kraju, aby uniemożliwić uczniom ściąganie. Przeczytajcie także o tym, jak syryjskie kobiety radzą sobie z psychicznymi skutkami wojny oraz o nowym projekcie ustawy, który zakazuje małżeństw nieletnich w Egipcie.

1. Wczoraj odbyły się wybory prezydenckie w Turcji [PL]. Jeszcze zanim opublikowano wstępne wybory, powołując się na „nieoficjalne wyniki” [PL] obecny prezydent kraju, Recep Tayyip Erdogan, ogłosił swoje zwycięstwo w pierwszej turze. Później państwowa agencja informacyjna podała, że po obliczeniu 96% głosów Erdogan zdobył 52,7%, a jego przeciwnik, Myharrem Ince, zyskał 31% głosów wyborców [PL].

2. Jak strach spowodowany wojną wpływa na zdrowie psychiczne? Przeczytajcie bardzo ciekawe teksty o tym, jak z wpływem wojny na zdrowie radzą sobie kobiety w Syrii [ENG] oraz jak Syryjki uczą się mówić o doświadczeniach gwałtu i przemocy, której doświadczyły podczas wojny [ENG].

3. Jak upewnić się, że uczniowie w algierskich szkołach nie będą ściągać na ważnych narodowych egzaminach korzystając z internetu? Władze Algierii zawyrokowały, że najlepiej będzie wyłączyć internet w całym kraju na okres egzaminów, czyli na pięć dni [PL].

4. Warunki ekonomiczne, brak znajomości swoich praw, szkodliwe tradycje, to tylko niektóre przyczyny wzrastającego trendu małżeństw małoletnich w Egipcie. Dlatego egipskie ministerstwo sprawiedliwości pracuje nad nową ustawą, która będzie karać wszystkie osoby uczestniczące w takim procederze – rodziny małżonków, a także osoby, które udzielają ślubów nieletnim [ENG].

5. Wydaje się, że wśród uchodźców panuje bezczynne oczekiwanie: na sponsora, na organizację humanitarną, na wolontariusza, który poprowadzi, znajdzie, da. Czy uchodźców można przeliczać wyłącznie na straty? Oni sami udowadniają, że mogą przynieść zysk – przeczytajcie mój tekst, który ukazał się z okazji Światowego Dnia Uchodźcy [PL].

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których trzy razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujące linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

Jedna myśl na temat “Poranne linki Islamisty – poniedziałek, 25 czerwca 2018

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s