Informacje

Poranne linki Islamisty – 23 czerwca 2018

Zrzut ekranu 2018-06-22 o 23.44.39
Saudyjka za kierownicą. Fot. Shutterstock.
Jutro ważny dzień dla przynajmniej dwóch krajów. W Turcji startują przyspieszone wybory prezydenckie. W Arabii Saudyjskiej w niedzielę na ulice miast samochodami wyjadą pierwsze kobiety. Ponadto w dzisiejszych linkach przeczytacie o ustawie zakazującej wspomaganie migrantów na Węgrzech i dalszych losach strategicznego miasta al-Hudajda w Jemenie, o które wciąż toczą się krwawe walki. Na koniec o tym, czy Tunezja zniesie kary więzienia dla homoseksualistów oraz rozmowa z Nawal El Saadawi, 86-letnią działaczką na rzecz kobiet z Egiptu.

1. Już jutro rozpoczynają się przyspieszone wybory prezydenckie w Turcji [PL], które mogą przesądzić o przyszłym ustroju kraju. Jeśli głosowanie wygra obecny prezydent, Recep Tayyip Erdogan, to jest prawdopodobne, że parlament zdecyduje o przejściu na system prezydencki [ENG]. Taka zmiana dałaby Erdoganowi niemal pełnię władzy w kraju. Im bliżej wyborów, tym więcej aresztowań w kraju [PL] – zarówno osób posądzanych o przeprowadzenie zamachów, jak i aktywistów oraz przeciwników obecnego prezydenta [ENG]. Kluczowe znaczenie w wyborach będą miały głosy oddane przez Kurdów [ENG].

2. W najbliższą niedzielę w Arabii Saudyjskiej zacznie działać prawo zezwalające kobietom na prowadzenie samochodów [PL]. Oprócz tego, ile saudyjska gospodarka zarobi [ENG] dzięki tej zmianie prawa, komentatorzy zwracają uwagę na fakt, że Arabia Saudyjska ma jeden z najwyższych wskaźników wypadków drogowych na świecie [ENG]. Być może kobiety za kierownicą wpłyną na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Saudyjskie kobiety od niedzieli będzie można również spotkać w roli kierowców samochodów zarejestrowanych w aplikacji Careem, konkurencji Ubera powstałej w Dubaju i działającej także w Arabii Saudyjskiej [ENG]. Mimo zgody na wydawanie prawa jazdy kobietom, z saudyjskiego prawa nie zniknie jego najbardziej problematyczny dla kobiet zapis – konieczność posiadania męskiego opiekuna [ENG].

3. W środę węgierski parlament wprowadził ustawę zakazującą pomocy osobom migrującym do Węgier, a nieuprawnionym do otrzymania azylu w kraju [PL]. W myśl nowego prawa zabrania się udzielania pomocy prawnej takim osobom czy informowania o drogach uzyskania statusu uchodźcy w kraju [ENG]. Prawo uniemożliwia także działalność organizacji pozarządowych wspomagających osoby migrujące do Węgier nakładając na ich pracowników karę do roku pozbawienia wolności [ENG].

4. W dalszym ciągu toczą się walki pomiędzy siłami rządowymi wspieranymi przez koalicję państw pod dowództwem Arabii Saudyjskiej a bojownikami Huti o strategiczne miasto portowe al-Hudajda w Jemenie. Intensywne bombardowania na miasto pogarszają sytuację ludności cywilnej [ENG], zmuszonej do ucieczki w stronę stolicy kraju, Sany [ENG]. Potencjalnym przełomem w walkach o miasto stała się deklaracja rebeliantów Huti, że byliby w stanie oddać port w al-Hudajdzie pod kontrolę ONZ [ENG], aby utrzymać dostawy żywności. Aby zmniejszyć liczbę ofiar Arabia Saudyjska i Emiraty Arabskie zapowiedziały, że nie wejdą do centrum miasta [ENG].

5. Rada Doradcza prezydenta Tunezji zaproponowała zniesienie ustawy kryminalizującej homoseksualizm w kraju. Jak dotąd Tunezja jest jednym z ponad 70 krajów na świecie, gdzie za kontakty seksualne osób tej samej płci grozi kara więzienia [ENG].

6. „Wielu egipskich ojców i mężów mnie nie lubi, bo buntuję ich córki i żony przeciwko nim!” – przeczytajcie bardzo ciekawą rozmowę z egipską feministką, 86-letnią Nawal El Saadawi – kobietą, która walcząc o prawa dla Egipcjanek doświadczyła wygnania, więzienia, gróźb utraty życia [ENG].

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których trzy razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujące linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s