Informacje

Poranne linki Islamisty – 18 czerwca 2018

Zrzut ekranu 2018-06-18 o 10.19.46
Saudyjskie kobiety na stadionie. Fot. Dawood Rehman via en.dailypakistan.com.pk.
Zbliżają się przyspieszone wybory prezydenckie w Turcji. Czy wyniki są już znane, czy może opozycja wciąż ma szasnę pokonać obecnego prezydenta? Dla kobiet w Arabii Saudyjskiej to pierwszy mundial, podczas którego mogą kibicować ulubionym drużynom na stadionach i w strefach kibica. Zobaczcie jak mimo przegranej swojej drużyny narodowej, Saudyjki świętują wolność od zakazu wpuszczania kobiet na mecze. Na koniec przeczytajcie o tym, jak prawo muzułmańskie działa dla mniejszości muzułmańskiej w Grecji oraz poznajcie artystkę, która mimo gróźb od 35 lat uczy kobiety tańczyć w Pakistanie.

1. Już w najbliższy weekend odbędą się przyspieszone wybory prezydenckie w Turcji [FOT]. Jedni mówią, że wyniki są już znane, inni że opozycja wciąż ma szasnę pokonać obecnego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana [ENG]. Turcy w kraju i za granicą są podzieleni [ENG]. Jak na wybory może wpłynąć fala fake newsów, o której pisze Al Jazeera [ENG]? Czy po wyborach zniesiony zostanie stan wyjątkowy wprowadzony przez Erdogana [ENG]? Czy teraz, kiedy do więzień trafiają kolejni aktywiści i artyści [PL], na wybory mają szansę wpłynąć tureckie środowiska LGBT [ENG]?

2. Protesty, które zapoczątkowały arabską wiosnę w Syrii, miały rozpocząć się po aresztowaniu i torturach młodzieży, która pisała na murach antyrządowe grafitti. Co stało się z tymi młodymi ludźmi? W wywiadzie opowiadają o tym, co ich spotkało [ENG]. Tymczasem media donoszą, że rząd syryjski bombarduje cmentarze, na które tradycyjnie w okresie świąt zakończenia ramadanu przychodzą rodziny, aby odwiedzić groby zmarłych [ENG]. W Afrin ugrupowania rebelianckie próbują naciskać kobiety, aby wróciły do noszenia hidżabów i zmieniły sposób ubierania się na skromniejszy [ENG]. W myśl zapowiedzi libańskiego rządu, o rozpoczęciu działań na rzecz powrotów syryjskich uchodźców do kraju, niektórzy Syryjczycy szykują się do podróży do domu. ONZ ostrzega, że to jeszcze za wcześnie [ENG].

3. Mimo, że Arabia Saudyjska sromotnie przegrała w pierwszym meczu Mistrzostw Świata z Rosją, dla Saudyjskich kobiet jest co świętować. To dla nich pierwszy Mundial, podczas którego nie obowiązuje zakaz przebywania kobiet na stadionach i w strefach kibica [ENG]. Saudyjki po raz pierwszy mogą legalnie oglądać mecze poza domem. Przeczytajcie o tym, jakie mają wrażenia po pierwszym tygodniu Mundialu [ENG].

4. Zastanawialiście się, czy gdzieś w Unii Europejskiej równolegle z prawem krajowym można posługiwać się prawem muzułmańskim? Jest to możliwe dla mniejszości muzułmańskiej zamieszkującej Grecję. Mimo, że w 99% przypadków i tak w sprawach ślubów, rozwodów i dziedziczenia muzułmanie w Grecji woleli stosować greckie prawo państwowe, sytuacja zaczęła się komplikować. Okazało się, że dualizm prawny w Grecji jest pozostałością umów zawiązanych w latach 20. XX wieku z Turcją i nie ma dla niego konkretnych wytycznych. Co postanowił grecki rząd w tej sprawie? Przeczytajcie bardzo ciekawy głos w dyskusji czy prawo muzułmańskie da się pogodzić z prawem UE [ENG].

5. Poznajcie Sheemę Kermani, 67-letnią kobietę, która mimo gróźb i ataków od 35 lat uczy tańca w Pakistanie. Oprócz swoich zajęć artystycznych, na których uczy kobiety tańczyć, jest aktywistką na rzecz praw kobiet [ENG].

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których trzy razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujące linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s