Informacje

Poranne linki Islamisty – 16 czerwca 2018

Zrzut ekranu 2018-06-15 o 17.37.45
Modelka w kurtce „Not Your Habibti” projektu Yasmeen Mjalli z Palestyny. Fot. https://baby-fist.com/.
Muzułmanie na całym świecie świętują zakończenie ramadanu. Tymczasem w Jemenie trwa atak wojsk rządowych i państw koalicji pod dowództwem Arabii Saudyjskiej na strategiczne miasto portowe al-Hudajda. ONZ szacuje, że konsekwencje bombardowania miasta, które jest uważane za jeden z najważniejszych bastionów rebeliantów Huti w kraju, mogą dotknąć nawet 250 tys. Jemeńczyków. Libia odmówiła przekazania zamrożonej w Wielkiej Brytanii fortuny Kaddafiego na odszkodowania dla ofiar ataków IRA. Przeczytajcie także o tym, jak w Indiach zorganizowano iftar dla osób transpłciowych oraz o wyjątkowej Palestynce, która do walczy o prawa kobiet i stworzyła markę odzieży znaną na całym świecie z kurtek „Not Your Habibti”.

1. Muzułmanie na całym świecie obchodzą Eid al-Fitr, święto zakończenia ramadanu. Zobaczcie jak świętuje się w różnych krajach na całym świecie [ENG]. Nie dla wszystkich jednak święta są tak samo radosne [ENG], wielu obchodzi je w cieniu lokalnych i międzynarodowych konfliktów [ENG].

2. Mimo okresu świątecznego, w Jemenie działania wojenne nie tylko nie ustają, ale przybierają na sile. Trwa atak sił rządowych przy wsparciu państw koalicji pod dowództwem Arabii Saudyjskiej na strategiczne miasto portowe al-Hudajda nad Morzem Czerwonym [PL]. ONZ szacuje [ENG], że konsekwencje bombardowania miasta, które jest uważane za jeden z najważniejszych bastionów rebeliantów Huti w kraju, mogą dotknąć nawet 250 tys. Jemeńczyków w al-Hudajdzie i okolicach [ENG]. Miasto jest nie tylko oknem na świat dla bojowników przeciwnych jemeńskiemu rządowi otoczonych przez wojska koalicji [ENG]. Jest także portem, przez które do Jemenu dociera pomoc humanitarna dla kilku milionów osób [PL].

3. Młodzi Pakistańczycy zaangażowani w działania organizacji Sindh Talented Students (STS) w jeden z ostatnich dni ramadanu zorganizowali iftar, czyli wieczorny posiłek, dla transpłciowych muzułmanów w mieście Hajdarabad w Indiach [ENG]. Akcja miała na celu promowanie harmonicznego współistnienia różnych grup społecznych oraz równości płci w kraju. W iftarze wzięło udział ponad 50 osób transpłciowych.

4. Rada Prezydencka Libii odrzuciła projekt parlamentu Wielkiej Brytanii, według którego z części majątku pozostawionego przez dyktatora Muammara Kaddafiego miano by wypłacić odszkodowania dla rodzin ofiar ataków IRA. Wartość majątku zmarłego libijskiego dyktatora, który jest w tym momencie zamrożony w Wielkiej Brytanii, szacuje się na około 16 miliardów funtów. Reżim Kaddafiego zaopatrywał Irlandzką Armię Republikańską w broń i wspierał ją finansowo podczas wojny o niepodległość Irlandii Północnej. Stąd narodził się pomysł wykorzystania do wypłacania odszkodowań pieniędzy zamrożonych na brytyjskich kontach libijskiego dyktatora [ENG].

5. Społeczeństwa muzułmańskie mają kiepską reputację w kwestii odpowiedniej edukacji kobiet. Ale nowa analiza przeprowadzona przez Pew Research Center dotycząca wykształcenia i religii sugeruje, że to ekonomia krajów muzułmańskich, a nie religia jest kluczowym czynnikiem ograniczającym edukację muzułmanek [ENG]. Zgadzacie się z tak postawioną tezą? Przeczytajcie również bardzo ciekawy reportaż o tym, jak walczy się o edukację dziewczynek w wiejskich rejonach Indii [ENG] oraz o kampanii Leave No Girl Behind, którą rozpoczęła organizacja Human Rights Watch dla edukacji nieletnich dziewczyn w ciąży i młodych matek w Afryce, które mają zakaz powrotu do szkół po urodzeniu dziecka [ENG].

6. Poznajcie Yasmeen Mjalli, Palestyńską dziewczynę, która stworzyła markę odzieży BABY Fist. Przez tworzenie unikalnej odzieży, w tym znanych już na całym świecie t-shirtów i kurtek z napisem „Not Your Habibti” („Nie twoje kochanie”), Mjalli podnosi temat nagabywania kobiet na ulicach w krajach arabskich i praw kobiet w całym świecie. Koniecznie dowiedzcie się o niej więcej [ENG].

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których trzy razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujące linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s