Informacje

Saudyjski uczony chce kształcić kobiety na muzułmańskich prawników?

Ramadan_1439_AH,_Qur'an_reading,_Shah_Cheragh,_Shiraz_-_21_May_2018_12
Fot. Amin Faezi via commons.wikipedia.org.
Czy po wezwaniu uczonego w prawie Arabia Saudyjska zacznie kształcić kobiety, które zasiądą na wyższych stanowiskach religijnych?

Szejch Abduallah al-Mutlaq, znany saudyjski uczony muzułmański, wezwał do tego, aby powołać kobiety do Saudyjskiej Rady Starszych Uczonych i zachęcać je, aby zostawały muftimi – wyższymi rangą uczonymi muzułmańskimi, zdolnymi interpretować prawo i wydawać fatwy (orzeczenia religijne).

Jak twierdzi al-Mutlaq, który także jest członkiem Saudyjskiej Rady Starszych Uczonych, kobiety na tym stanowisku są potrzebne po to, aby wydawać orzeczenia w “damskich sprawach”.

“Jako mężczyźni musimy odnosić się do wielu spraw związanych z menstruacją i innymi kobiecymi sprawami. Więc proszę Wielkiego Muftiego, aby zezwolił kobietom włączyć się do naszych działań w takim stopniu w jakim Komitet do spraw Fatw uzna za stosowne” – powiedział uczony podczas programu telewizyjnego.

al-Mutlaq przyznał, że sam wielokrotnie zasięgał porad kobiet w swojej rodzinie, kiedy doradzał innym kobietom, przychodzącym do niego z pytaniami w zakresie “damskich kwestii”. Zauważył także, że kobiety zwracające się po poradę do uczonego płci męskiej, często czują się zażenowane, skrępowane faktem, że o sprawach intymnych muszą rozmawiać z mężczyzną.

“Kobiety specjalizujące się w prawie muzułmańskim bez wątpienia mają większą wiedzę niż my na temat kobiecych spraw takich jak menstruacja itp. Inne kobiety będą w stanie zasięgnąć u nich porady w komfortowej, swobodnej atmosferze oraz z zachowaniem odpowiedniej prywatności” – dodał uczony.

Szejch Abduallah al-Mutlaq znany jest w publicznych wypowiedzi na temat kobiet. On także wypowiedział się w kwestii stroju Saudyjek mówiąc, że nie mają obowiązku nosić tradycyjnej abai, byleby nosiły się skromnie.

Wydaje się, że taki głos to niewiele. Kobiety w najlepszym razie będą ekspertkami od okresów i menopauzy. Ale jeśli jakimś cudem głos szejcha dotrze do uszu innych uczonych, może wreszcie kobiety będą w stanie decydować o kształcie prawa choćby w takich rzeczach? Zawsze to jakiś początek.

Przeczytajcie więcej na ten temat na stronach Al Arabiya English oraz Khaleej Times.

2 myśli na temat “Saudyjski uczony chce kształcić kobiety na muzułmańskich prawników?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s