Informacje

Poranne linki Islamisty – 13 czerwca 2018

Protests_in_Bahrain_-_Flickr_-_Al_Jazeera_English_(12)
Nastolatki podczas protestów w Bahrajnie w 2011 roku. Fot. Al Jazeera’s Sara Hassan via flickr.com.
Przywódcy jordańskich plemion grożą monarchii wywołaniem chaosu w kraju, jeśli ta nie uwolni aresztowanego opozycjonisty. Tymczasem w obawie przed rozprzestrzenianiem się protestów do innych krajów Arabia Saudyjska, Emiraty i Kuwejt planują spłacić jordańskie długi. W związku ze zbliżającymi się wyborami w Bahrajnie król zakazał partiom opozycyjnym kandydowania do parlamentu, wiele osób zostało osadzonych w więzieniach lub odebrano im obywatelstwo. Wiadomo już, że pożar urn wyborczych w Iraku nie był przypadkiem. Premier jednak odmawia powtórzenia wyborów, podczas których doszło do nieuczciwości. Przeczytajcie także o tym, dlaczego trwają walki o to, kto wymyślił falafele i hummus oraz dlaczego egipska muzułmanka radzi kobietom nauczyć się przeklinać.

1. Ciąg dalszy wydarzeń w Jordanii. Przywódcy najważniejszych plemion w kraju zapowiadają, że „wstrząsną filarami, na których stoi Jordania”, jeśli władza nie uwolni zatrzymanego w sobotę „za próbę obalenia reżimu” ważnego polityka opozycji – Faresa al-Fayeza [ENG]. al-Fayez został zatrzymany po tym, jak przemawiał na demonstracji przeciwko wzrostowi cen żywności i podatków, które zapowiedziały jordańskie władze. Tymczasem Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Kuwejt zaoferowały Jordanii pomoc w wysokości 2,5 miliarda dolarów kierując się obawą, że protesty w kraju przeniosą się do Zatoki [ENG].

2. Im bliżej do wyborów parlamentarnych w Bahrajnie, które mają odbyć się w październiku tego roku, tym gorzej dzieje się w kraju. Król Hamad Ibn Issa al-Chalifa zakazał partiom opozycyjnym udziału w wyborach [ENG]. Ruch opozycyjny został wyjęty spod prawa, setki osób uwięziono, a wielu pozbawiono obywatelstwa [ENG]. W Bahrajnie, gdzie większość obywateli stanowią szyici, władzę dzierży sunnicka dynastia al-Chalifa, pozostająca pod wpływem Arabii Saudyjskiej. Partie opozycyjne domagają się reform i egzekwowania prawa wolności słowa od 2011 roku. Jak dotąd bezskutecznie [ENG].

3. „Pieprzyć bycie miłym, pieprzyć bycie grzecznym” – egipska dziennikarka i muzułmanka Mona Eltahawy dobitnie o wulgaryzmach i ostracyzmie za wulgarny język, któremu  poddawane są kobiety. Czy wulgaryzmy mogą być narzędziem przeciwstawiania się, nieposłuszeństwa, zakłócania patriarchatu i jego zasad dla kobiet, zwłaszcza muzułmanek? Koniecznie przeczytajcie ten tekst [ENG]. Trochę więcej o poglądach jego autorki na to, jak kształtuje się obraz muzułmańskich kobiet, przeczytacie tutaj [ENG].

4. Podano bilans strat po pożarze w Bagdadzie, w którym spłonęły urny wyborcze z głosami oddanymi w irackich wyborach parlamentarnych w maju 2018 roku. Wiadomo już, że nie był to wypadek, a w wyniku pożaru spłonęło 1,1 mln z 1,8 mln głosów oddanych w stolicy – najważniejszym okręgu wyborczym w kraju [ENG].  Urny podpalono po tym, tym jak iracki parlament wezwał do ponownego zliczenia głosów, ponieważ doszukano się nieprawidłowości w przeprowadzeniu głosowania i liczenia głosów. Premier Haider Abadi stanowczo sprzeciwia się zaproponowanemu powtórzeniu wyborów w kraju [PL].

5. Do czerwca tego roku kraje Unii Europejskiej miały porozumieć się co do reformy tak zwanego systemu dublińskiego. W myśl tego systemu cudzoziemiec powinien ubiegać się o azyl w pierwszym kraju UE, do którego wjechał, na tym kraju ciąży obowiązek rozpatrzenia wniosku i ewentualnej deportacji cudzoziemca. Mamy czerwiec, a reformy nie ma. Zamiast reformy jest unijna kłótnia, tym bardziej tragiczna w skutkach, że niektóre kraje odmawiają ratowania statków z migrantami tonącymi na morzu [PL].

6. Który kraj jest ojczyzną falafeli? Czyj jest hummus, a czyja baklawa i jakie to ma znaczenie? Jak wskazują badacze, ma ogromne, nie tylko ze względu na narodową dumę, ale także przyczyny ekonomiczne i polityczne. Przeczytajcie ciekawy komentarz na ten temat [ENG].

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których trzy razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujące linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s