Informacje

Poranne linki Islamisty – 11 czerwca 2018

11293055985_13845b2d32_o
Fot. Michał Huniewicz via flickr.com.
Norwegia przegłosowała ustawę zakazującą zakrywania twarzy w szkołach i na uczelniach zarówno przez uczniów, jak i przez personel placówek. Prezydent Turcji stanowczo odpowiada kanclerzowi Austrii w kwestii wydalenia tureckich imamów i zamykania meczetów. W Iraku wybuchł pożar w magazynie, w którym przechowywano urny wyborcze po ostatnich wyborach parlamentarnych. Pożar wybuchł kilka dni po tym, jak zarządzono ponowne przeliczenie głosów. Przeczytajcie także o tym, czy coś się zmieniło 40 lat od opublikowania „Orientalizmu” Edwarda Saida oraz o syryjskim uchodźcy – projektancie, którego buty noszą gwiazdy Hollywood.

1. Kolejny burka ban w Europie. Norwegia przegłosowała ustawę zakazującą zasłaniania twarzy w szkołach, zarówno przez uczennice, jak i nauczycielki, członków personelu szkół i innych placówek edukacyjnych [ENG]. Po raz pierwszy projekt takiej ustawy zaproponowano w 2003 roku, ale nie został przyjęty. Partie prawicowe w Norwegii zapowiadają walkę o całkowity zakaz zakrywania twarzy w przestrzeni publicznej [ENG].

2. Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan, ostro wypowiedział się o kwestii zamknięcia meczetów w Austrii i wydalenia tureckich imamów z kraju. Prezydent powiedział, że takie działania cofają relacje międzynarodowe do czasów wojen krzyżowych [ENG]. Obecnie ponownemu rozpatrzeniu podlegają pozwolenia na pobyt już ponad 60 imamów z Turcji pracujących w Austrii [ENG]. W kontekście wydarzeń w Turcji przeczytajcie także ciekawy komentarz w sprawie przeniesienia Muzeum Sztuki Współczesnej w Stambule [PL].

3. Na granicy afgańsko-pakistańskiej służby przechwyciły 8 ton chemikaliów, używanych do wytwarzania materiałów wybuchowych, które usiłowano przemycić do Afganistanu. Pakistan i Afganistan często oskarżają się nawzajem o ukrywanie terrorystów planujących transgraniczne ataki, a sytuacja jest napięta zwłaszcza teraz, przed planowanym na zakończenie ramadanu zawieszeniem broni [PL].

4. W budynkach ministerstwa handlu w irackim Bagdadzie, gdzie w magazynach przechowywano urny wyborcze po majowych wyborach parlamentarnych, wybuchł pożar. Nie wiadomo, czy doszło do wypadku, czy też pożar był wynikiem podpalenia. Wiadomo natomiast, że pożar wybuchł kilka dni po tym, jak iracki parlament nakazał ponowne ręczne przeliczenie głosów z związku z nieprawidłowościami [PL].

5. W tym roku mija 40 lat od opublikowania książki „Orientalizm” Edwarda Saida. Czy od tamtej pory Zachód zmienił swoje podejście do Wschodu, czy dalej trwa „misja niesienia cywilizacji” na Wschód? Przeczytajcie ciekawy komentarz na ten temat [ENG].

6. Kiedy Daniel Essa, student projektowania odzieży, uciekał z Syrii 2014 roku do Francji, nie wiedział, co go czeka. Dzisiaj jego dizajnerskie buty noszą największe nazwiska Paryża i Hollywood. Poznajcie jego historię [ENG].

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których trzy razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujący linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

Jedna myśl na temat “Poranne linki Islamisty – 11 czerwca 2018

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s