Informacje

Poranne linki Islamisty – sobota, 10 czerwca

16049666184_d91ac14a6c_o
Piękna kurdyjska dziewczyna w szeregach YPJ. Fot. Kurdishstruggle via flickr.com.
Austria planuje zamknąć 7 meczetów i wydalić ich pochodzących z Turcji imamów. Sprawdzane są także pozwolenia na pobyt 40 innych imamów z Turcji sprawujących pieczę nad meczetami w tym kraju. Prezydent Afganistanu ogłosił zawieszenie broni z Talibami na czas świąt kończących ramadan. Tymczasem w Różawie wojna odcisnęła swoje piętno na młodych ludziach – czy młodzi Kurdowie po walkach z Państwem Islamskim mają dość islamu? Na koniec przeczytajcie bardzo ciekawe podsumowanie ostatnich wydarzeń w Iranie oraz o pierwszej kobiecie, która została ramadanowym „budzącym na modlitwę”.

1. Po incydencie z odgrywaniem bitwy pod Gallipoli w udziałem dzieci przy jednym z austriackich meczetów Austria planuje zamknąć 7 muzułmańskich świątyń i wydalić ich tureckich imamów [ENG]. Rozpatrywane są także pozwolenia na pobyt 40 innych imamów z Turcji, którzy sprawują pieczę nad meczetami w Austrii. Decyzja o zamknięciu meczetów, w których działają zagraniczni imamowie, została podjęta na podstawie ustawy z 2015 r., która ma umożliwić kontrolę społeczności wyznaniowych finansowanych przez zagraniczne jednostki oraz przeciwdziałać radykalizacji społeczeństwa za przyczyną imamów cudzoziemców [PL].

2. Prezydent Afganistanu, Ashraf Ghani, ogłosił bezwarunkowe zawieszenie broni z Tabilami na czas świąt obchodzonych na zakończenie ramadanu. Wyjęte spod zawieszenia broni są jednak niektóre grupy, np. Państwo Islamskie czy al-Kaida [ENG]. Zawieszenie broni ogłoszono po konsultacji z uczonymi prawnikami muzułmańskimi, którzy wydali fatwę potępiającą dokonywanie zamachów bombowych przez muzułmanów. W wyniku ostatniego takiego zamachu w Kabulu, tuż przed siedzibą muzułmańskich duchowych, zginęło 14 osób [ENG].

3. W regionie Rożawy, syryjskiego Kurdystanu, wojna zmieniła nie tylko codzienne życie, ale jak się okazuje także podejście do religii. Co po walkach z Państwem Islamskim o wierze i religii myślą młodzi Kurdowie, którzy teraz mają ogromny problem, żeby na nowo dać szansę islamowi? [PL]

4. Republika Islamska nie zdała egzaminu – pisze w swoim reportażu Ludwika Włodek. Czy to słuszny wniosek, że budowana od 1979 roku rewolucyjna struktura rządzona przez ajatollahów się rozpada? Czy Irańczycy i Iranki dążą do kolejnej rewolucji czym razem bez islamu w nazwie? [PL]

5. Słyszeliście już pewnie kiedyś o mesaharati – mężczyznach, którzy w ramadanie chodzą po ulicach muzułmańskich dzielnic egipskich miast i budzą wiernych na posiłek oraz modlitwę, rozpoczynającą dzień postu. Zainspirowana przez swojego brata, który zmarł w 2011 roku, Dalal Abdel Kader, egipska kobieta, została prawdopodobnie pierwszą kobietą mesaharati i kultywuje ramadanową tradycję mimo, że do tej pory była to praktyka zarezerwowana tylko dla mężczyzn [ENG].

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których trzy razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujący linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s