Informacje · Uncategorized

Poranne linki Islamisty – środa, 6 czerwca 2018

15409118193_bddb3422bc_o.jpg
Nigeryjscy uchodźcy, który uciekli przez Boko Haram, w mieście Diffa w Nigrze. Fot. EU Civil Protection and Humanitarian Aid Operations via flickr.com.
Protesty w Jordanii doprowadziły do ustąpienia premiera kraju, Haniego al-Mulkiego. Król nominował już nowego szefa parlamentu – dotychczasowego ministra oświaty. Już tego lata Egipt ma nałożyć podatek dla wszystkich cudzoziemców przebywających w kraju, który obejmie także uchodźców chroniących się w Egipcie. W Nigrze trzy zamachowczynie wysadziły meczet zabijając 10 osób. O tym wszystkim przeczytacie w dzisiejszych Porannych Linkach. Na koniec polecam audycję radiową na temat prawa małżeńskiego w islamie.

1. Ciąg dalszy protestów w Jordanii. Protestujący przeciwko wzrostom cen i podatków w kraju doprowadzili do ustąpienia premiera kraju, Haniego al-Mulkiego [ENG], pomysłodawcy polityki zaciskania pasa. Wyższe podatki i ceny miały zostać wprowadzone w Jordanii, ponieważ kraj staje się niewypłacalny. Dług publiczny jest już niemal równy dochodom państwa [PL]. Nowym premierem ma być dotychczasowy minister oświaty, Omar al-Razzaz.

2. Nierozwiązana zostaje kwestia jednego z kluczowych dla konfliktu syryjskiego miasta Manbidż. Mimo iż turecki minister spraw zagranicznych, Mevlüt Çavuşoğlu, spotkał się z amerykańskim sekretarzem stanu, Mikiem Pompeo, porozumienie pomiędzy amerykańskimi i kurdyjskimi siłami a Turcją w sprawie miasta nie zostało sfinalizowane. Co Turcja, która obiecywała zajęcie miasta, chce jeszcze osiągnąć na tym terenach? [PL] Dodatkowo, według przedwyborczych sondaży, dotychczasowy prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan, wygra zbliżające się wybory prezydenckie w drugiej turze [PL].

3. Egipt nałoży podatek dla cudzoziemców przebywających w granicach państwa – ogłosili przedstawiciele egipskiego rządu. Podatek obejmie także uchodźców, którzy schronili się w kraju. Nowe prawo ma wejść w życie już tego lata. Wysokość podatku na początku ma wynosić 200 funtów egipskich (11 dolarów), a potem stopniowo zmniejszać się się do kwoty 100 funtów (5 dolarów 60 centów) w 2021 roku [ENG].

4. W mieście Diffa w Nigrze trzy zamachowczynie wysadziły meczet zabijając 10 osób przebywających w środku na modlitwie [PL]. Kobiety miały na sobie pasy z przymocowanymi ładunkami wybuchowymi i prawdopodobnie przybyły z Nigerii, aby dokonać ataku. 7 osób zgięło także podczas ataku w Mozambiku [ENG].

5. Dlaczego w kulturze arabskiej tak popularne są małżeństwa aranżowane? Co kobieta może zawrzeć w kontrakcie małżeńskim? Co prawo muzułmańskie mówi o rozwodach? O tym wszystkim posłuchacie w audycji Radia TOK FM, której gościem była arabistka i islamistka, Agata Skowron-Nalborczyk [PL].

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których trzy razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujący linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s