Informacje

Pierwsze Saudyjki odebrały prawa jazdy

34474869_1793779624264515_7174529038726201344_n
Saudyjka prezentuje swoje prawo jazdy. Fot. Fot. AP via The Guardian.
Na mocy prawa wprowadzonego przez księcia Muhammada ibn Salmana, Arabia Saudyjska po raz pierwszy od dziesięcioleci zaczęła wydawać prawa jazdy kobietom. Swoje prawka w poniedziałek odebrała grupa pierwszych dziesięciu Saudyjek.

Kobiety, które odebrały swoje dokumenty, posiadały już prawo jazdy wydane przez odpowiednie urzędy w innych krajach – Libanie, USA, Kanadzie. Mimo to, nie mogły prowadzić samochodów w swojej ojczyźnie. Dodatkowo, aby otrzymać saudyjskie prawo jazdy, kobiety musiały przejść praktyczny test kierowania samochodem oraz badanie wzroku.

Do odebrania swojego prawa jazdy szykują się już następne kandydatki na kierowców, które uczestniczą w specjalnych kursach nauki jazdy tylko dla kobiet. Niektóre chcą zdobyć prawko po to, by pracować w sieci kierowców Uber.

Oficjalnie prawo, które znosi zakaz prowadzenia samochodów przez kobiety w kraju wejdzie w życie 24 czerwca. Arabia Saudyjska była ostatnim krajem na świecie, który zakazywał kobietom prowadzenia samochodów.

Co smutne w tej sytuacji to fakt, że w więzieniach dalej pozostaje 17 aktywistek i aktywistów, którzy walczyli o prawo dla kobiet do prowadzenia samochodów.

Przeczytajcie więcej na stronach Gulf News i The Guardian.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s