Informacje

Poranne linki Islamisty – poniedziałek, 4 czerwca 2018

Zrzut ekranu 2018-06-04 o 09.22.12
Masih Alinejad. Fot Caroll Taveras dla The Observer via https://www.theguardian.com/global/2018/jun/03/the-wind-in-my-hair-one-womans-struggle-against-being-forced-to-wear-hijab?CMP=share_btn_fb.
Na morzu zginęło 48 migrantów. Ich łódź zatonęła na wybrzeżu Tunezji. Po latach wojny rząd syryjski zajął wszystkie ośrodki buntu wokół Damaszku. Czy koniec wojny w Syrii jest blisko? Przeczytajcie także o tym, jak Iranka Masih Alinejad walczy o prawo do zdjęcia chusty oraz o tym, jak w Białym Domu Trump organizuje ramadanową kolację.

1. Na pokładzie łodzi, która w nocy z soboty na niedzielę wypłynęła z Tunezji, znajdowało się 180 osób [ENG]. Kiedy łódź zaczęła tonąć, kapitan opuścił pasażerów. Straży przybrzeżnej udało się uratować 67 osób [PL], zginęło przynajmniej 48 migrantów [PL].

2. Po siedmiu latach od wybuchu wojny syryjskiemu rządowi udało się przywrócić kontrolę nad terytoriami wokół stolicy – rząd przejął Ghutę i Dumę, pokonał on ISIS w obozie dla palestyńskich uchodźców w Jarmuk. Czy to już koniec? Przeczytajcie depeszę Pawła Pieniążka z Syrii [PL].

3. Podczas gdy jedne kobiety walczą o to, aby móc bez przeszkód zakrywać głowy czy twarze, inne walczą o to, aby tego nie robić. Iranka Masih Alinejad zapłacił wysoką cenę za rozpuszczenie włosów. Została skazana na więzienie i uciekła z ojczystego Iranu bez szansy na powrót. Przeczytajcie, dlaczego wszystko, czego chce dla Iranek to możliwość wyboru czy chcą nosić hidżab czy nie [ENG].

4.Od kilku dni przeciwko podwyżkom podatku dochodowego i wzrostowi cen protestują Jordańczycy w stolicy kraju, Ammanie [ENG]. Strajki rozpoczęły się w środę, kiedy ludzie wyszli na ulicę domagając się ustąpienia rządu [ENG].

5. Prezydent Donald Trump zapowiedział, że w tym tygodniu w Białym Domu odbędzie się iftar, ramadanowa kolacja kończąca dzień muzułmańskiego postu. Nie wiadomo kto zasiądzie przy stole z Trumpem. Kolacja ma mieć miejsce we środę [ENG].

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których trzy razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujący linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s