Informacje

Poranne linki Islamisty – sobota, 2 czerwca 2018

Zrzut ekranu 2018-06-02 o 11.04.30
Księżniczka Hayfa bint Adbullah as-Saud na okładce Vogue Arabia. Fot. Boo George for Vogue Arabia via https://en.vogue.me/.
Podczas obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ Stany Zjednoczone zawetowały projekt ochrony Palestyńczyków w Gazie. Libański rząd ogłosił, że będzie współpracować z rządem syryjskim w sprawie powrotów uchodźców do kraju jeszcze przed zakończeniem konfliktu. Koniecznie przeczytajcie świadectwa kobiet oswobodzonych z niewoli Boko Haram wykorzystywanych przez nigeryjskie siły rządowe oraz o kontrowersjach, jakie wywołała saudyjska księżniczka swoim wystąpieniem na okładce Vogue Arabia. Na koniec zobaczcie piękne zdjęcia ukazujące tradycje polskich Tatarów.

1. Stany Zjednoczone zawetowały projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ [PL] wzywającej do międzynarodowej ochrony Palestyńczyków w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu. Wniosek zgłoszony przez Kuwejt powstał jako reakcja na niedawne gwałtowne starcia na granicy między Izraelem a Strefą Gazy. Jednocześnie Rada odrzuciła amerykański projekt rezolucji potępiającej Hamas za eskalację przemocy na granicy strefy [PL].

2. Libańskie władze ogłosiły, że będą współpracować z syryjskim rządem w sprawie odesłania do kraju syryjskich uchodźców [ENG]. Libański prezydent, Michel Aoun, wraz z innymi politykami, wezwali uchodźców, aby wrócili na „bezpieczne tereny” na terytorium Syrii zanim konflikt się zakończy. Według statysty ONZ w Libanie przebywa ponad milion Syryjczyków.

3. Przeczytajcie wstrząsające świadectwa kobiet oswobodzonych z niewoli Boko Haram, które po odzyskaniu wolności były systematycznie wykorzystywane i głodzone przez nigeryjskie siły bezpieczeństwa [ENG].

3. Seks w krajach muzułmańskich ostatnio na tapecie w wielu mediach w Polsce. Tym razem posłuchajcie historii Ayse Tukrukcu, byłej prostytutki, która wspomaga bezdomnych oraz rozmowy o seksualności w islamie z orientalistkami Katarzyną Górak-Sosnowską z warszawskiego SGH oraz Magdaleną El Ghamari z Collegium Civitas [WIDEO PL].

4. Kontrowersje w Arabii Saudyjskiej wywołały zdjęcia i wypowiedzi saudyjskiej księżniczki, Hayfy bint Adbullah as-Saud [ENG], które opublikował magazyn Vogue Arabia. Na okładce magazynu księżniczka siedzi na kierownicą samochodu. „W naszym kraju żyją konserwatyści, którzy boją się zmian” – powiedziała Hayfa bint Abdullah w wywiadzie dla Vogue [ENG]. „Ja osobiście wspieram te zmiany z wielkim entuzjazmem” – dodała księżniczka. Nie przypadkowo wybrano ten temat jako przewodni dla numeru arabskiego Vogue’a – w tym miesiącu kobiety po raz pierwszy zasiądą legalnie za kierownicami [ENG] samochodów w Królestwie Arabii Saudyjskiej.

5. Zobaczcie przepiękny materiał zdjęciowy ukazujący tradycje polskich Tatarów. Absolutny must-see na dzisiaj! [ENG]

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których trzy razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujący linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

2 myśli na temat “Poranne linki Islamisty – sobota, 2 czerwca 2018

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s