Informacje

Poranne linki Islamisty – poniedziałek, 28 maja 2018.

29027888_1571834569601604_3239668964676455039_n
„Kuchnia konfliktu” – serdecznie polecamy Wam to miejsce. Fot. Kuchnia konfliktu via http://www.facebook.com/kuchniakonfliktu/
W Islamabadzie spotykali się wysocy rangą urzędnicy Afganistanu i Pakistanu, aby dyskutować o planie pokojowym. Czy kraje będą w stanie zrezygnować z wzajemnych pretensji o granice i zacząć współpracę w walce z terroryzmem paraliżującym oba państwa? Przeczytajcie także o tym, z czym muszą mierzyć się osoby mieszkające w jednym z największych obozów dla uchodźców na świecie oraz o tym jak na izraelskich porodówkach wprowadza się segregację na Arabki i Żydówki. Na koniec przeczytajcie jak działa „Kuchnia konfliktu”, wyjątkowe miejsce, w którym dla klientów gotują migranci i uchodźcy, oraz jak można wspomóc tę ważną inicjatywę, której grozi zamknięcie.

1. Wysocy rangą urzędnicy państwowi i wojskowi z Pakistanu i Afganistanu spotkali się w niedzielę w Islamabadzie [ENG], aby dyskutować nad podpisanym niedawno Afgańsko-Pakistańskim Planem na rzecz Pokoju i Stabilności (APAPPS). To kluczowy dokument, który ma umożliwić współpracę gospodarczą i wojskową obu krajów, podzielonych kwestią granic i terroryzmu. Sąsiadujące kraje do tej pory obarczały się nawzajem winą za stan bezpieczeństwa w regionie, podczas gdy każde z nich czekało na możliwość przesunięcia granic na swoją korzyść. „Musimy zacząć od zaufania polegającego na tym, że żaden kraj nie będzie chciał zdobyć nawet skrawka ziemi drugiego, ani nie pozwoli, by jego terytorium było wykorzystywane przeciwko drugiemu” – powiedział podczas spotkania dowódca pakistańskich sił zbrojnych [ENG].

2. Jak wyglada i jak działa jeden z największych na świecie obóz dla uchodźców [ENG]? Przeczytajcie wstrząsający reportaż z Ugandy.

3. Podział na Palestynki i Izraelki, Arabki i Żydówki, oddolnymi drogami dotarł na oddziały położnicze izraelskich szpitali. Przeczytajcie reportaż i opinie matek na temat segregacji na izraelskich porodówkach [ENG].

4. Oswoiliśmy się już z myślą, że zmiany w Arabii Saudyjskiej przyniosą poprawę praw kobiet? Może trochę za wcześnie. Za krytykę państwa saudyjskie władze aresztowały i przetrzymują w więzieniu Eman al Nafjan, blogerkę i działaczkę o prawa kobiet [ENG].

5. Czym jest „Kuchnia konfliktu”? To wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy, w którym dla klientów swoje narodowe potrawy gotują migranci i uchodźcy. Miejsce, które daje pracę osobom wykluczonym, żyjącym w zawieszeniu i oczekiwaniu na pozwolenia, pobyty, dokumenty – próbującym zacząć życie od nowa w Polsce – jest o krok od zamknięcia. Przeczytajcie koniecznie o tej wspaniałej inicjatywie i odwiedźcie „Kuchnię konfliktu” [PL].

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których trzy razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujący linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s