Informacje

Poranne linki Islamisty – sobota, 26 maja 2018

Zrzut ekranu 2018-05-26 o 10.15.16
Powódź wywołana cyklonem w Omanie. Fot. y-oman.com via https://www.y-oman.com/2015/09/omans-flooding-woes/.
Władze Izraela wzywają Unię Europejską do zaprzestania finansowania organizacji pozarządowych „bojkotujących państwo Izrael”. W Turcji pojmano 51 cudzoziemców oskarżonych o przyłączenie się do Państwa Islamskiego, a w Iraku pod tym samym zarzutem po 10-minutowym przesłuchaniu skazano na śmierć 40 kobiet. Przeczytajcie także o cyklonie Mekunu, który uderzył w Półwysep Arabski oraz o fascynacji islamem w przedwojennej Polsce.

1. W piątek Izrael wezwał Unię Europejską [ENG] do wstrzymania finansowania, które przekazuje kilkunastu europejskim i palestyńskim organizacjom pozarządowym [PL], które, jak twierdzą izraelscy politycy, promują bojkot przeciwko Izraelowi [PL]. Zdaniem Izraela wsparcie finansowe takich organizacji narusza politykę UE [ENG].

2. W Turcji pojmano kolejnych 51 osób podejrzanych o członkostwo w Państwie Islamskim [ENG]. Jak mówią tureckie władze, wszyscy pojmani to cudzoziemscy bojownicy [ENG], nie ujawniono jednak, z jakich krajów pochodzą [ENG]. W Turcji głośnym tematem jest także konflikt w Gazie [PL]. Czy to tylko tematy zastępcze przed nadchodzącymi wyborami?

3. The Guardian donosi, że w Iraku skazano na śmierć kolejne 40 kobiet oskarżonych o współpracę w ISIS. Wyrok ogłoszono po 10-minutowym przesłuchaniu oskarżonych kobiet [ENG].

4. Wczoraj w Libanie obchodzono Dzień Wyzwolenia [PL], który ma upamiętniać wycofanie się wojsk izraelskich z południowego Libanu zajmowanego przez armię Izraela w latach 1985-2000. „Przekazuję moje życzenia tym, którzy byli cierpliwi, bronili i stawiali opór oraz tym, których krew zraszała libańską ziemię tak długo, aż okupacja się skończyła” – powiedział prezydent Libanu, Michel Aoun [PL].

5. Jak dotąd jedna osoba zginęła, a 40 zostało uznanych za zaginione po uderzeniu cyklonu Mekunu [PL], który nawiedził Oman i Jemen, powodując powodzie i zerwanie sieci trakcyjnej [ENG]. Cyklon uformował się tydzień po tym, jak region Półwyspu Arabskiego i Rogu Afryki nawiedził cyklon Sagar, pozostawiając około 30 ofiar i powodujących dewastację upraw i zwierząt gospodarskich [ENG].

6. Dlaczego Polacy przed wojną tak fascynowali się islamem? Czy była to tymczasowa moda, czy coś więcej? Przeczytajcie o Amanullahiadzie w Polsce przed II wojną światową [PL].

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których trzy razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujący linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s