Informacje

Poranne linki Islamisty – środa, 23 maja 2018

464193132_cd1b1eee9f_o
Kobieta pod budynkiem byłej ambasady USA w Teheranie. Fot. Kamyar Adl via flickr.com
Stany Zjednoczone próbują wywrzeć nacisk do zmiany polityki wewnętrznej i międzynarodowej Iranu sugerując narodowi irańskiemu obalenie przywództwa kraju. Według szacunków była stolica Państwa Islamskiego w Syrii, Rakka, została zniszczona w 95%. Przeczytajcie o tym, co mimo wyzwolenia miasta z rąk ISIS znaczenie utrudnia jakiekolwiek działania dla odbudowy miasta. Koniecznie znajdźcie czas, żeby przeczytać historię 24-letniej mieszkanki Gazy, którą wraz z analizą ostatnich wydarzeń przedstawia mieszkająca w Izraelu Karolina Przewrocka-Aderet. Na koniec o tym, czym jest platoniczna islamofobia w Polsce oraz o egipskich Koptach, którzy przygotowują ramadanowe kolacje dla 500 ubogich muzułmanów.

1. Amerykański Sekretarz Stanu USA, Mike Pompeo, ogłosił, że Ameryka „zgniecie” Iran [ENG] swoimi ekonomicznymi, militarnymi, dyplomatycznymi i cybernetycznymi naciskami, jeśli Irańczycy nie wprowadzą zaproponowanych zmian w swojej polityce w kraju i za granicą [PL]. Pompeo stwierdził, że w końcu to sami Irańczycy podejmą decyzję co do swojego przywódcy. Stany zapowiedziały, że szykują najostrzejsze sankcje wobec Iranu w historii [PL]. „Kim pan jest, żeby decydować za Iran i za świat?” – odpowiedział prezydent Iranu [PL]. Dodatkowo na pytanie, jak rozumieć bliskowschodni chaos ostatnich lat, Wojciechowi Jagielskiemu odpowiada analityk, Krzysztof Strachota [PL].

2. Nie nadążacie za tym, co dzieje się w Gazie? Koniecznie przeczytajcie tekst Karoliny Przewrockiej-Aderet o ostatnich wydarzeniach na granicy strefy i o życiu 24-letniej Hanneen, dziewczyny wraz z rodziną zamkniętej w kraju bez wyjścia [PL].

3. Według danych Cywilnej Rady Rakki, miasto zostało zniszczone w 95%. Wyzwolenie miasta przez siły koalicji znaczyło więc tyle, co jego totalne zniszczenie. Odbudowę utrudniają znajdujące się pod gruzami ciała i liczne bomby pułapki zastawione przez bojowników kalifatu. O tym, jak wygląda dziś była stolica Państwa Islamskiego w Syrii pisze Paweł Pieniążek, polski reporter od ponad 10 miesięcy pozostający w Syrii [PL]. W innym jego tekście przeczytajcie także o tym, jak trwa obława na ostatnie komórki Państwa Islamskiego w Syrii [PL].

4. Islamofobia platoniczna to „islamofobia wobec nieobecnych w Polsce muzułmanów. Ona wynika z kilku czynników” – mówi Katarzyna Górak-Sosnowska, religioznawczyni zajmująca się także problemami ekonomicznymi Bliskiego Wschodu. Przeczytajcie ciekawą diagnozę jaką stawia polskiej niechęci do muzułmanów [PL].

5. Szantażowana i zastraszana w swoim kraju para tadżyckich opozycyjnych dziennikarzy usiłowała przekroczyć Polską granicę i wystąpić o azyl już 17 razy. Dopiero za 18 razem ciężarna kobieta i jej mąż dostali zgodę na wjazd do Polski. Przeczytajcie efekt kolejnej wyprawy dziennikarzy OKO.press do Terespola, gdzie polskie służby graniczne łamią prawa człowieka wobec cudzoziemców składających wnioski o azyl [PL].

6. Koptyjska rodzina Agaybi z Luksoru jest znana w Egipcie z akcji dobroczynnych. W tym roku przygotowali stoły ramadanowe dla ubogich muzułmanów w Luksorze i Hurgadzie, przy których zasiądzie 500 gości. „To nasz wyraz miłości w stosunku do braci muzułmanów” – mówi Muharib Agaybi, fundator ramadanowej kolacji dla ubogich [ENG].

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których trzy razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujący linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s