Informacje

Poranne linki Islamisty – poniedziałek, 21 maja 2018

child-china-grandfaterh-955118
Muzułmanie w Chinach. Fot. Mark Curtis via pexels.com
Poznajcie dwóch nowych kardynałów, których mianował Franciszek dla mniejszości chrześcijańskich w Iraku i Pakistanie. Przeczytajcie o poważnych problemach wspólnoty muzułmańskiej w Chinach i o współczesnej Arkce Noego – organizacji ratującej dzikie zwierzęta z terenów zniszczonych konfliktami i klęskami żywiołowymi w Afryce. Na koniec koniecznie zobaczcie komentarze po rozdaniu nagród na Festiwalu Filmowym w Cannes, na którym libańska reżyserka i aktorka Nadine Labaki otrzymała nagrodę Jury za swój nowy film „Capernaum”.

1. Wspólnoty chrześcijańskie w Iraku i Pakistanie będą miały nowych kardynałów [ENG]. Papież Franciszek ogłosił nominacje kardynalskie dla Louisa Raphaela I Sako [PL], zamieszkałego w Bagdadzie chaldejskiego patriarchy Babilonu oraz Josepha Couttsa, arcybiskupa Karaczi w Pakistanie [ENG]. Komentatorzy mówią, że Franciszek wybrał nowych kardynałów za względu na trudną sytuację prześladowanychchrześcijan w regionie.

2. Jak donosi The Washington Post Chiny coraz ostrzej działają na rzecz zniszczenia tożsamość mniejszości religijnych w kraju. Dotknięci tym problemem są także muzułmańscy Ujgurzy z prowincji Xinjiang na zachodzie Chin. W ostatnich latach chiński rząd za napaści w regionie obwiniał na islamskich ekstremistów, tym samym powodując prześladowania ludności ujgurskiej. Portal the Washington Post donosi także o pojawiających się dowodach na budowę ukrytych obozów koncentracyjnych w kraju [ENG].

3. Powstał współczesny odpowiednik Arki Noego, inicjatywa, która ma na celu ratowanie dzikich zwierząt z rejonów zagrożonych konfliktami zbrojnymi i klęskami żywiołowymi w Afryce [ENG].

4. Libańska reżyserka i aktorka, Nadine Labaki [ENG], znana z ról w filmach „Karmel” i „Dokąd teraz”, zdobyła Nagrodę Jury [ENG] na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes za film „Capernaum” [ENG]. Podczas premiery filmu na Festiwalu w Cannes Labaki otrzymała 15-minutową owację na stojąco.

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których trzy razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujący linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s