Informacje

Poranne linki Islamisty – sobota, 19 maja 2018

Zrzut ekranu 2018-05-19 o 10.58.12
Spotkanie prezydentów Rosji i Syrii w Soczi. Fot. http://en.kremlin.ru/.
Prezydenci Rosji i Syrii spotkali się w Soczi. Rozmawiali o rozpoczęciu „procesu politycznego” jako kolejnego kroku Baszszara al-Asada w Syrii. Ponadto Władimir Putin wspomniał, że w obliczu sukcesów militarnych wojsk rządowych, możliwe będzie wycofanie armii rosyjskiej z kraju. Na czas ramadanu, czyli najdłuższy okres od lat, Egipt otworzył przejście graniczne ze Strefą Gazy. Przeczytajcie także o tureckim, obywatelskim ruchu oporu przeciw obecnemu prezydentowi w związku ze zbliżającymi się wyborami oraz wywiad z orientalistą na temat seksualności w islamie. Na koniec o ramadanowych lodówkach w Emiratach Arabskich i o tym, czy warto jechać do Luwru w Abu Dhabi.

1. Prezydenci Rosji i Syrii spotkali się w Soczi, aby rozmawiać o dalszych działaniach w konflikcie syryjskim [ENG]. Podczas spotkania Baszszar al-Asad miał podziękować Rosji za pomoc w walce z terroryzmem, która przyczynia się do przybliżania procesów pokojowych w kraju [ENG]. Władimir Putin wspomniał także tym, że w obliczu sukcesów militarnych wojsk syryjskich, możliwe będzie wycofanie armii rosyjskiej z kraju [ENG].

2. Po raz pierwszy od lat prezydent Egiptu, Abdel Fattah as-Sisi, zdecydował o otwarciu na okres ramadanu przejścia granicznego ze Strefą Gazy w miejscowości Rafah [ENG]. Jak powiedział prezydent Egiptu, przejście graniczne, które do tej pory było otwierane tylko na dwa lub trzy dni w ciągu kilku miesięcy zostało otwarte, aby dać Palestyńczykom z Gazy możliwość dotarcia do sklepów z żywnością oraz szpitali [ENG].

3. Zbliżają się przyspieszone o ponad rok wybory w Turcji [ENG]. Wobec braku silnej, zjednoczonej opozycji politycznej przeciw prezydentowi kraju, Recepowi Tayyipowi Erdoğanowi, sprzeciw wyrażają sami obywatele. W czerwcu Turcy będą głosować w wyborach prezydenckich i parlamentarnych [PL].

4. Co islam mówi o seksie? Czy istnieje jedna wykładnia dla religii dominującej w wielu bardzo różnorodnych krajach o odmiennych tradycjach? Przeczytajcie wywiad z orientalistką, Agatą Skowron-Nalborczyk [PL].

5. Na ulicach Dubaju pojawiają się ramadanowe lodówki [ENG]. O co chodzi? Skąd wziął się pomysł na taki sposób wspomagania ubogich z okolicy w miesiącu postu?

6. 11 listopada 2017 zostało oficjalnie otwarte muzeum Luwr Abu Dhabi. Wydano niebotyczne sumy, aby budynek i kolekcje robiły wrażenie. Po co światu drugi Luwr i czy warto go odwiedzić? [PL]

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których trzy razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Dziękuję Ani i Dawidowi za włączenie się w tworzenie dzisiejszych linków!

Natknąłeś się na interesujący linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s