Informacje

Poranne linki Islamisty – środa, 16 maja 2018

Flag Hejaz Arab Man Waving
Protestujący Palestyńczyk. Fot. http://maxpixel.freegreatpicture.com.
Po tym jak na granicy Gazy zginęło około 60 osób Izraelski konsul został poproszony o opuszczenie Turcji, a turecki o opuszczenie Jerozolimy. Protesty z granicy z Gazą przenoszą się na pogrzeb ofiar demonstracji. Znane są już wyniki wyborów we wszystkich prowincjach Iraku, które prawdopodobnie wstrząsną sceną polityczną w kraju. Na koniec przeczytajcie życzenia jakie jakie Bundestag złożył muzułmanom na początek ramadanu, zobaczcie jak wygląda połączenie mody indonezyjskiej z australijską i wpadnijcie na filmy o tematyce arabskiej i muzułmańskiej na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

1. Protesty w Gazie nie ustają [PL]. Po tym jak w ostatnich dniach śmierć poniosło około 60 osób strajki przenoszą się z granicy Gazy na pogrzeby ofiar [PL]. Tymczasem premier Izraela ogłasza dzień przeniesienia ambasady „dniem pokoju” [PL]. Nawet jeśli protesty się uspokoją, jak komentuje izraelski Haaretz, Izrael nie ma planu negocjacji z Gazą [ENG].

2. Na skutek ostatnich wydarzeń towarzyszących przeniesieniu ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy oraz strajków na granicy Gazy, Izrael i Turcja [ENG] nakazali dyplomatom z tych krajów powrót do domu [ENG]. Turecki konsulat generalny w Jerozolimie reprezentuje Ankarę wobec Autonomii Palestyńskiej [PL].

3. Znane są już wyniki wyborów w Iraku we wszystkich prowincjach [ENG]. Przeczytajcie o możliwych scenariuszach powyborczych [ENG], wielkich przegranych i o tym, czy wyniki przyniosą wielkie zmiany na scenie politycznej kraju [PL].

4. Już 27.05 rozpocznie się 58. Krakowski Festiwal Filmowy. Polecamy go szczególnie, bo w tegorocznym programie nie brakuje mocnych filmów o tematyce arabskiej i muzułmańskiej, które naprawdę warto zobaczyć.  Zajrzyjcie do repertuaru festiwalu, i bądźcie w Krakowie, żeby zobaczyć ważne filmu na temat wojny w Syrii, Afganistanie czy Iraku. Oto zapowiedź jednego z nich, „O ojcach i synach”:

5. Budestag składa życzenia ramadanowe muzułmanom mieszkającym w Niemczech. Polecam poczytać także komentarze pod życzeniami [DE].

6. Co się stanie jeśli połączymy zwyczaje modowe panujące w Australii z tymi z Indonezji? Zobaczcie pokaz, który odbył się dzięki współpracy ambasady australijskiej w Dżakarcie i Muzeum sztuki Użytkowej i Nauki w Sydney [ENG].

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których trzy razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujący linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s