Informacje

Poranne linki Islamisty – sobota, 11 maja 2018

Zrzut ekranu 2018-05-12 o 09.16.01
Nigeryjska bloggerka modowa bukky_st. Fot. Istagram.com/bukky_st
Znane są już oficjalne wyniki wyborów w Libanie. Tymczasem dzisiaj mają miejsce wybory parlamentarne w Iraku, gdzie w związku z głosowaniem zamknięto granice lądowe i lotniska. W porannych linkach przeczytacie także o wydaleniu pracownika Human Rights Watch z Izraela i napięciach na linii Izrael – Iran. Na koniec polecamy tekst o tym, dlaczego Michael Obama, Beyonce i Lady Gaga ubierają się w Nigerii.

1. Dzisiaj w Iraku obywają się wybory parlamentarne [ENG]. Są to pierwsze tego typu wybory w Iraku od czasu pokonania tam Państwa Islamskiego [ENG]. Rząd iracki poinformował, że z racji głosowania na 24 godziny granice lądowe państwa oraz lotniska zostaną zamknięte. Państwo Islamskie zapowiedziało już ataki terrorystyczne w dniu wyborów [PL].

2. Znane są już oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych w Libanie [PL]. Zgodnie z przewidywaniami najwięcej głosów zdobył szyicki Hezbollah [ENG/ENG] wspólnie z partią Amal. Mimo, że stwierdzono dosyć bezproblemowy przebieg głosowania, zgłoszono także szereg wykroczeń, wraz z oskarżeniami o manipulacje dotyczące granic okręgów wyborczych [PL].

3. Izraelskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nakazało przedstawicielowi organizacji obrony praw człowieka Human Rights Watch opuszczenie kraju w ciągu 14 dni oskarżając go o bojkot przeciwko państwu Izrael [ENG]. Przedstawiciele organizacji  mówią, że władze Izraela starają się stłumić krytykę praw człowieka w kraju i że podważy decyzję o deportacji pracownika w sądzie [ENG].

4. Wraz ze wzrostem napięć na linii Izrael-Iran zaostrza się sytuacja w Syrii [PL]. Z tego powodu Izrael zdecydował się na otwarcie schronów znajdujących się na Wzgórzach Golan [PL]. Zaostrzenie się konfliktu między krajami ma związek z amerykańskim zerwaniem porozumienia nuklearnego z Iranem [PL]. Wydarzenia w Syrii komentuje także Konstanty Gebert [PL].

5. Wstrząsający reportaż o życiu Zaid i jej rodziny nierozerwalnie splecionym z wydarzeniami, które od lat 50-tych miały miejsce w Etiopii i Erytrei, daje bardzo osobiste spojrzenie na historię, politykę i obyczaje oby krajów. Przeczytajcie historię kobiet, które nigdy się nie poddają [PL].

6. Warszawska policja zatrzymała Tomasza G., 54-latka z Ząbek za groźby i znieważanie trzech Czeczenek ze względu na narodowość. Kobiety są mieszkankami ośrodka dla cudzoziemców na Targówku. W mieszkaniu Tomasza G. znaleziono liczne militaria: różne modele rewolwerów, amunicję oraz granaty. Mężczyźnie grozi 5 lat pozbawienia wolności [PL].

6. To do nich po najnowsze kreacje zgłaszają się Michael Obama, Beyonce czy Lady Gaga. Przeczytajcie o młodych projektantach mody z Nigerii. Również w tym kraju powstaje pierwsza w regionie akademia mody [ENG].

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których trzy razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujący linki? Czytałeś coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s