Informacje

Pakistan: osoby transpłciowe otrzymały podstawowe prawa

28167250_1868141213197486_9190374593178844399_n
Fot. Trans Action Pakistan via facebook.com/TransActionPak
Pakistański parlament wprowadził ustawę przyznającą podstawowe prawa transpłciowym obywatelom kraju i nakładającą kary za ich dyskryminację.

Dokument “Transgender Persons (Protection Rights) Act”, przyznający podstawowe prawa transpłciowym obywatelom Pakistanu i nakładający kary za ich dyskryminację, został przegłosowany we wtorek, 8 maja. Nowa ustawa jest uznawana za przełomowy moment w historii Pakistanu – kraju postrzeganego jako konserwatywny pod względem obyczajowości, gdzie muzułmanie stanowią ponad 90% populacji.

Nowa ustawa uznaje osoby transpłciowe za równoprawnych obywateli Pakistanu i przyznaje im prawo do samoidentyfikacji jako kobieta, mężczyzna lub trzecia płeć wraz z możliwością rejestracji wybranej opcji w urzędzie i umieszczenia jej w oficjalnych dokumentach państwowych: dowodzie osobistym, prawie jazdy, dyplomach szkolnych czy paszporcie.

Od teraz prawo zezwala transpłciowym obywatelom Pakistanu na wyrażanie swojej płci w dowolnie wybrany przez siebie sposób, np. przez wygląd czy wypowiedzi. Zyskali oni także prawo dziedziczenia, uczestnictwa w życiu politycznym czy prawo do głosowania, którego do tej pory byli często pozbawiani.

Jak dotąd nie powstały oficjalne statystyki dotyczące tego, jak wiele osób transpłciowych mieszka w Pakistanie. Organizacja pozarządowa Trans Action Pakistan szacuje, że nowe prawo będzie dotyczyć przynajmniej 500 tysięcy osób spośród ponad 200-milionowej populacji kraju.

Odrzucane, a często także prześladowane przez pakistańskie społeczeństwo, osoby transpłciowe do tej pory znajdowały się na samym dole drabiny społecznej. Często są ofiarami morderstw i gwałtów, są narażone na działalność gangów, niewolone i zmuszane do żebrania lub prostytucji.

Czytajcie więcej na stronach: ProPakistani, The NationIndia Today, NPRAl Jazeera English.

Jedna myśl na temat “Pakistan: osoby transpłciowe otrzymały podstawowe prawa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s