Informacje

Szwecja: muzułmanie z Växjö będą mogli nawoływać z meczetu na piątkową modlitwę

27834024600_5b35d1a646_o.jpgMeczet w Växjö jest trzecim w Szwecji, który otrzymał zgodę na nawoływanie na modlitwę piątkową. Wcześniej takie pozwolenia otrzymali muzułmanie w Karlskronie oraz w Fittja pod Sztokholmem.

Wspólnota muzułmańska w szwedzkim mieście Växjö otrzymała zgodę na to, aby na budynku umieścić głośniki, z których raz w tygodniu będzie wydobywać się adhan (czyt. azan) – muzułmańskie wezwanie na modlitwę. Wezwanie na modlitwę będzie można usłyszeć w każdy piątek o godzinie 13. Zezwolenie na emitowanie adhanu szwedzcy muzułmanie otrzymali od lokalnej policji.

W wydanym na tę okoliczność komunikacie szwedzka policja zastrzega, że wydając pozytywną decyzję w sprawie emitowania adhanu z meczetu, wzięła pod uwagę przepisy dotyczące porządku publicznego oraz prawo lokalne.

Decyzja policji dokładnie określa, że poziom natężenia dźwięku emitowanego z meczetowych głośników nie może przekraczać 45 decybeli w pomieszczeniach mieszkalnych oraz 110 decybeli na zewnątrz budynków. Jak podano w komunikacie policji, treść wezwania nie była brana pod uwagę przy wydawaniu zezwolenia na emisję adhanu, gdyż “policja przestrzega zasad neutralności”.

Kwestia emitowania wezwań do modlitwy z meczetu w Växjö wywołała debatę wśród liderów lokalnej społeczności. Anna Tenje z centroprawicowej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej apelowała do muzułmanów o wycofanie wniosku o zezwolenie, aby nie powodować dalszej ”polaryzacji społeczeństwa”. Liderka Chrześcijańskich Demokratów, Ebba Busch Thor, wezwała lokalnych reprezentantów swojej partii do wyrażenia sprzeciwu.

Muzułmanie z Växjö otrzymali wsparcie m.in. od Amnesty International, a także biskupa luterańskiego Kościoła Szwecji, Fredrika Modeusa, który napisał, że „każdy ma prawo do praktykowania swojej religii”. Inicjatywę muzułmanów wsparł także Aron Verständig, szef społeczności żydowskiej w Sztokholmie, który wspominał histerię jaka zapanowała po osiedleniu się żydowskich imigrantów w Szwecji, którzy zdaniem miejscowych również “wprowadzali niestabilność do kraju ze względu na ich nieznane zwyczaje”.

Meczet w Växjö jest trzecim w Szwecji, który otrzymał zgodę na nawoływanie na modlitwę piątkową. Wcześniej takie pozwolenia otrzymali muzułmanie w Karlskronie oraz w Fittja pod Sztokholmem.

Czytajcie więcej na stronach The New ArabThe Local Sweden oraz Radio Sweden.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s