Informacje

Poranne linki Islamisty – środa, 9 maja 2018.

A young Tunisian sports an inked finger like her father's
Wybory w Tunezji w 2011 roku. Fot. Freedom House via flickr.com.
Za nami weekend wyborczy w Libanie i Tunezji. Pierwsze szacunki wskazują na to, że większość mandatów w libańskich wyborach parlamentarnych zdobył Hezbollah. W Tunezji w wyborach samorządowych wstępnie zwycięża ruch an-Nahda. Ponadto Mauretania zaostrzyła prawo dotyczące bluźnierstw i świętokradztwa wprowadzając karę śmierci za tego typu przewinienia. Przeczytajcie też o tym, dlaczego prezydent USA wycofuje się z porozumienia nuklearnego z Iranem oraz zobaczcie film kampanii #NotATarget.

1. W niedzielę, 6 maja, w Libanie miały miejsce wybory parlamentarne [ENG]. Wstępne liczenie głosów wskazuje, że zwycięstwo w wyborach przypadło szyickiemu Hezbollahowi [PL], partii islamistycznej i silnie antysyjonistycznej, utrzymującej zacieśnione stosunki z Iranem i rządem syryjskim. Frekwencja podczas wyborów wynosiła 49%, co jak stwierdzają komentatorzy jest oznaką zmęczenia Libańczyków i brakiem wiary w obecny system polityczny [ENG]. Co ciekawe, blisko 100 kandydujących w wyborach nawoływało do zniesienia obowiązującej w kraju kryminalizacji homoseksualizmu [ENG]. W poniedziałek na ulice Bejrutu skierowano libańską armię, aby zakończyć „chaos”, który zapanował po wstępnym ogłoszeniu nieoficjalnych wyników [PL].

2. W ubiegły weekend po raz pierwszy odbyły się także wolne wybory samorządowe w Tunezji [ENG]. Wczesne sondaże wskazują, że wygrała partia an-Nahda [ENG] – ruch o konserwatywnym spojrzeniu na kwestie społeczne i obyczajowe, ale liberalny pod względem gospodarczym. Wszystko wskazuje także na to, że po raz pierwszy w historii kraju burmistrzem Tunisu zostanie kobieta, reprezentantka partii an-Nahda, Souad Abderrahim [ENG].

3. Mauretania zaostrzyła prawo dotyczące bluźnierstw i świętokradztwa. Odtąd za czyny świętokradcze i bluźnierstwo wobec islamu obowiązuje bezwględnie kara śmierci [ENG]. Także „obrażanie wartości islamskich” oraz „łamanie zakazów Boga” będą karane więzieniem i grzywną. Wprowadzenie tego prawa związane jest z przetrzymywaniem Mohameda Cheikha Ould Mkhaïtira [ENG], blogera pozostającego od czterech lat w mauretańskim więzieniu za czyny „związane z apostazją”.

4. Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone wycofają się z porozumienia nuklearnego z Iranem podpisanego w 2015 roku i wymuszą „potężne sankcje” wobec kraju [ENG]. Prezydent USA ostrzegł, że kraje prowadzące interesy z Iranem mogą również ucierpieć na skutek sankcji. Liderzy krajów europejskich ostrzegają, że taki krok może zniweczyć kilka lat negocjacji z Iranem [ENG].

5. Zarówno personel medyczny, jak i szpitale nie powinny być celem ataków i operacji wojskowych, nawet jeśli znajdują się w strefie konfliktu zbrojnego. Przypominamy kampanię #NotATarget, która mówi właśnie o tym.

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których trzy razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujący linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s