Let's Talk Islam

Przed 30-stką i bez męża?! Presja małżeńska na muzułmanki singielki

9418013474_fcc24152f4_o
Fot. Azlan DuPree via flickr.com.
„Kiedy nie masz męża, ludzie myślą, że jesteś niepełna, głęboko nieszczęśliwa” – Zahra smutno wzrusza ramionami. Wsród muzułmanek, które coraz później wychodzą za mąż lub otwarcie mówią, że nie spieszy im się do małżeństwa, rośnie rodzinna i społeczna presja. Dlaczego muzułmankom tak trudno jest być singielkami?

Uczeni muzułmańscy biją na alarm. Rodzice i swatki załamują ręce. Wśród muzułmanów nie tylko w Europie i w Stanach, ale i na Bliskim Wschodzie rośnie liczba osób, które zbliżają się do magicznej granicy 30. roku życia i są singlami. Szczególnie w przypadku kobiet, które wychodzą za mąż coraz później lub otwarcie mówią, że nie spieszy im się do małżeństwa, rośnie rodzinna i społeczna presja.

Kiedy wreszcie wyjdziesz za mąż?

„Studiujesz, pracujesz, udzielasz się społecznie – to świetnie, żaden problem. Ale kiedy ktoś dowiaduje się, że nie masz jeszcze męża, podejście zmienia się diametralnie” – mówi Zahra, Egipcjanka od lat mieszkająca w Turcji. „Jeśli jesteś niezamężna i zbliżasz się do 30-stki, społeczeństwo zaczyna traktować cię tak, jakby coś było z tobą nie w porządku” – dodaje dziewczyna.

Na co dzień Zahra próbuje pogodzić pracę zawodową ze studiami i sporadycznymi wizytami w rodzinnym Egipcie. Nie ma nawet czasu, żeby pomyśleć o ewentualnym ślubie. Zresztą z kim? Nie ma przecież nikogo, pracuje niemal wyłącznie z kobietami. Znajomi i rodzina natomiast nie pozwalają jej zapomnieć o tym, że zegar biologiczny tyka. „Doświadczyłam tego zarówno w Egipcie, jak i w Turcji. Nawet klientki firmy, w której pracuję, ciągle pytają dlaczego jeszcze nie wyszłam za mąż” – dodaje dziewczyna.

Podobnie o presji ślubnej ze strony swojej rodziny opowiada Alia z Syrii. „Był taki czas, że za każdym razem, gdy podczas studiów wracałam do domu na ferie, mama i ciotki urządzały babskie posiedzenie, w trakcie którego wypytywały mnie, czy wypatrzyłam sobie jakiegoś potencjalnego kandydata na męża” – dziewczyna śmieje się przypominając sobie ciągłe pytania o ślub. Wtedy jeszcze rodzice nie chcieli niczego narzucać. Jednak teraz, kiedy dziewczyna kończy studia za granicą, pytania tylko się nasilają. Pojawiają się także bardziej szczegółowe wymagania co do potencjalnych kandydatów. „Wypytując o kolegów ze studiów ciotki przestrzegały mnie: tylko spotykaj się z Syryjczykami, broń Boże jakiś Egipcjanin w rodzinie!” – mówi Alia.

Zrzut ekranu 2018-05-08 o 18.44.33
Fot. maxpixel.net.
Małżeństwo w islamie

Islam bardzo podkreśla rolę małżeństwa w życiu człowieka. W Koranie czytamy o tym, że to w małżeństwie człowiek znajduje pokój i czułość, a Bóg dał małżonkom siebie nawzajem, aby mogli „wypocząć”. Małżeństwo ma chronić człowieka przed niemoralnymi czynami, można w nim znaleźć towarzystwo na całe życie oraz spełnienie fizycznych i duchowych potrzeb jednocześnie zachowując czystość. Islam mówi, że jest to także najlepsze środowisko do wychowywania dzieci.

Religia nie uznaje celibatu, więc o ile nie ma przeciwwskazań natury zdrowotnej czy prawnej, islam zaleca małżeństwo każdemu. Ponadto w przypadku osób, dla których istnieje obawa, że pozostając bezżennym narażą się cudzołóstwo, małżeństwo jest obowiązkowe. Spotkałam się nawet z opinią, że jeśli muzułmanin ze względów finansowych musi wybierać między małżeństwem a odbyciem pielgrzymki do Mekki, to powinien zdecydować się na małżeństwo, a z pielgrzymką poczekać na lepsze czasy.

Jeśli chodzi o kwestie kulturowe, na Bliskim Wschodzie małżeństwo jest swego rodzaju rytuałem przejścia – dopiero po ślubie osoba staje się pełnoprawnym członkiem społeczności. Podobnie posiadanie dzieci skutkuje wzrostem statusu społecznego – osoby bezdzietne lub takie, które mają tylko córki, są postrzegane jako te, którym Bóg poskąpił swojego błogosławieństwa. Na dowód szacunku dla osób, które mają dzieci, Arabowie zwracają się do nich posługując się kunyą, czyli przydomkiem wskazującym na imię pierworodnego syna (lub córki w przypadku kobiet). Więcej o arabskich nazwiskach i przydomkach przeczytacie tutaj.

Co jednak robić kiedy dobra intencja rodziny i społeczno-kulturowa presja zaczyna przybierać formy ostracyzmu?

Nie masz męża? Jesteś gorsza

„Kiedy nie masz męża, ludzie myślą, że jesteś niepełna, głęboko nieszczęśliwa” – Zahra smutno wzrusza ramionami. „Koleżanki, z którymi o tym rozmawiałam, mówią, że spotkały się z szantażem emocjonalnym, a nawet przemocą psychiczną ze strony swoich rodzin, bo do tej pory nie wyszły za mąż. A one po skończeniu studiów wolały znaleźć pracę, podróżować” – dodaje dziewczyna.

womens-2685867_960_720
Fot. pixabay.com.

Choć często rodziny doceniają zawodowe wysiłki młodych kobiet, a same zainteresowane nie mają nic przeciwko samej instytucji małżeństwa, mają żal do społeczeństwa. Czują, że traktuje się je jako gorsze, bo nie mają mężów, a to ich ostatnie lata przed magiczną 30-stką. „Ludziom często nie przeszkadza, że 15-letnia dziewczyna nie kończy szkoły i wychodzi za mąż za człowieka, którego ledwo zna. Ale przeszkadza im, że ja mam prawie 30 lat i jeszcze nie mam nikogo” – żali się Zahra.

Skąd wziąć pieniądze na wesele?

A co z mężczyznami? Tak jak w wielu krajach, także na Bliskim Wschodzie wzięcie ślubu po prostu nie jest tanie. Mężczyzna musi nie tylko podarować mahr przyszłej żonie, ale także zadbać o odpowiedni finansowy poziom życia rodziny. Stąd również mężczyźni coraz później decydują się na poszukiwanie kandydatki na żonę. Jednak na nieżonatych mężczyzn, którzy później niż ich rówieśnicy zabierają się za poszukiwanie życiowej partnerki, nie patrzy się z takim politowaniem jak na niezamężne kobiety.

Z „plagą singli” w krajach arabskich coraz częściej próbuje się walczyć systemowo. Rządy Egiptu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich ogłosiły programy bezzwrotnej pomocy finansowej oraz pożyczek dla swoich obywateli, którzy zdecydują się na ślub. Jednak państwo nie zawsze stosuje pozytywną motywację. W Iranie osoby niezamężne są dyskryminowane na rynku pracy. Ponadto żeby podnieść statystyki demograficzne wywołane kryzysem gospodarczym i małżeńskim w kraju juz kilka lat temu zakazano metod trwałej antykoncepcji oraz reklamowania jakichkolwiek jej form.

Małżeństwo idzie w odstawkę?

Jeszcze kilka lat temu dziewczyny, które poznawałam na Bliskim Wschodzie, zaskakiwały mnie tym, że poza znalezieniem kandydata na męża i rodzeniem dzieci nie miały innych marzeń czy planów na życie. Dziś coraz częściej ku rozpaczy lub oburzeniu swoich krewnych większość moich znajomych mówi coś zupełnie odwrotnego.

I chociaż dziewczyny podkreślają, że chcą kiedyś wyjść za mąż, dodają, że widocznie jeszcze nie przyszła odpowiednia pora lub mają listę rzeczy, które chciałyby zrobić przed potencjalnym ślubem. Nowe formy komunikacji i tańszy transport daje im możliwości edukacyjne i zawodowe, na które ich matki czy nawet starsze koleżanki nie mogły liczyć. Dlatego małżeństwo tymczasowo idzie w odstawkę.

Ciekawe linki w tym temacie:

Mvslim.com: „Jestem singielką i mam się świetnie, dziękuję bardzo” [ENG].

Mvslim.com: „Czy możemy mówić o obsesji na punkcie małżeństwa i osądzania pojedynczych osób?” [ENG]

The Forum for Regional Thinking: „Późny ślub. Młodzi dorośli i kryzys małżeństwa w Iranie” [ENG].

 

 

 

Reklama

5 myśli na temat “Przed 30-stką i bez męża?! Presja małżeńska na muzułmanki singielki

      1. Przyznam szczerze, że to nie do końca tak. Nigdy nie usłyszałam, że jestem starą panną i tak naprawdę w twarz nikt mi nie powiedział ani nie dał do zrozumienia, że coś jest ze mną nie tak, w związku z tym, że nie mam męża. Ta ciocia, o której mówię, to siostra mojego dziadka. Ona ma 80 lat, to jest inne pokolenie i wiem, że nie ma możliwości, żeby ona się kiedyś zmieniła. Nigdy mi nic przykrego nie powiedziała, ale wiem, że uważa, że skoro nie mam męża, to znaczy, że życiowo mi się nie układa i koniec. Być może inni też tak uważają, tylko nie mówią tego przy mnie – tego już nie wiem, ale prawdziwie rozgoryczona moim panieństwem wydaje się być tylko ciotka, która, jak na ironię, jest bardzo ciekawą i ekscentryczną kobietą po dwóch rozwodach 😀

        Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s