Informacje

Poranne linki Islamisty – poniedziałek, 7 maja 2018

zrzut-ekranu-2018-05-07-o-07-59-34.png
Wojna w Jemenie. Fot. Kadr z filmu (youtube.com / Al Jazeera English).
Żołnierze ZEA zajęli jedną z najpiękniejszych prowincji Jemenu. Egipt podjął decyzję w sprawie 215 kościołów uznawanych dotychczas za „nielegalne”. Irak i USA podpisały wzajemną umowę ws. skradzionych w czasie wojny zabytków, które przebyły długą drogę przez ocean i trafiły na amerykańskie aukcje. O tym wszystkim przeczytacie w dzisiejszych Porannych Linkach. Na początek tygodnia polecamy Wam też podróż przez wszystkie kraje świata… za pomocą literatury.

1. Wyspa Sokotra została zajęta przez 300 żołnierzy Zjednoczonych Emiratów Arabskich bez konsultacji z władzami Jemenu. Gubernator wyspy na Oceanie Indyjskim, Haszim Saad al-Sakatri, potępił naruszenie terytorialnej suwerenności kraju przez ZEA. W sobotnim oświadczeniu Sakatri napisał, że wysłanie przez ZEA „sił okupacyjnych” na wyspę stanowi „rażące pogwałcenie jemeńskiej suwerenności” i międzynarodowych konwencji [PL]. Polecamy także dyskusję z udziałem Samuela Ramaniego, badacza z Uniwersytetu w Oxfordzie [ENG]. Materiał z pięknymi zdjęciami i filmem o Sokotrze kilka dni temu przygotował reporter the Independent [ENG]. Przeczytajcie także nasz tekst, w którym piszemy o umowach dotyczących handlu bronią między ZEA i Polską [PL].

2. Paweł Pieniążek, reporter od niemal roku pozostający w Syrii, pisze o konsekwencjach bitwy o Afrin oraz o cudzoziemskich bojownikach, którzy zjechali z całego świata, aby walczyć o wymarzony Kurdystan [PL].

3. Władze Egiptu zalegalizowały 215 kościołów, wzniesionych w tym kraju przed nabraniem mocy prawnej przez nową ustawę o budowie chrześcijańskich miejsc kultu. W dekrecie rządowym podkreślono również, że urzędnicy sprawdzą kolejne trzy tysiące świątyń chrześcijańskich. Jak czytamy w depeszy KAI, w minionych dziesięcioleciach wiele takich obiektów, które będą obecnie oceniane przez służby państwowe, wzniesiono w sposób spontaniczny, bez jakichkolwiek autoryzacji ze strony władz [PL].

4. Turecki dziennik Daily Sabah poinformował, że Stany Zjednoczone przekażą rządowi irackiemu ponad 3800 zabytków archeologicznych, które trafiły na amerykańskie aukcje. Od 2009 roku jeden z domów aukcyjnych zakupił przedmioty od handlarzy z ZEA i Izraela o wartości 1,6 mln dolarów. Wśród artefaktów znalazły się tabliczki z XXII wieku p.n.e. [ENG].

5. Anglojęzyczni czytelnicy przyznają, że lista ich lektur jest zdominowana przez dzieła autorstwa angielskich pisarzy. Na platformie TED zobaczycie eksperyment pisarki, Ann Morgan, która chciała przeczytać książkę z każdego kraju na świecie — również z państw muzułmańskich. „Szerokość tej perspektywy jest niesamowita” — przyznaje kobieta. Zobaczcie, czy wybralibyście te same pozycje [ENG].

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których trzy razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujący linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s