Informacje

Poranne linki Islamisty – sobota, 5 maja 2018

800px-Iraqi_voters_inked_fingers
Policjanci pokazują brudne od atramentu palce, którymi zaznaczyli swojego kandydata podczas wyborów w Iraku w 2005 roku. Fot. Staff Sgt. Jim Goodwin via commons.wikimedia.org
Dzień dobry! Jeśli podczas majówki chcecie wciąż być na bieżąco z tym, co dzieje się w świecie muzułmańskim, zajrzyjcie do dzisiejszych linków. Przeczytajcie doniesienia o tym, co dzieje się na granicy Gazy – rząd Izraela ogłosił, że wobec Palestyńczyków nie musi stosować się do międzynarodowych konwencji praw człowieka. Ponadto zbliżają się wybory parlamentarne w Iraku. Zobaczcie jak przebiegają kampanie wyborcze w miastach odbitych z rąk ISIS. Na koniec o apelu francuskich imamów przeciw terroryzmowi, przemycie narkotyków w Turcji i Afganistanie oraz o tym, co zrobił Mesut Özil, gdy kibic rzucił w niego chlebem.

1. W odpowiedzi na sprzeciw obrońców praw człowieka [ENG]  wobec przemocy na granicy Gazy [ENG], rząd Izraela uznał, że odbywające się tam protesty Palestyńczyków podpadają pod kategorię stanu wojny [ENG]. Zdaniem przedstawicieli państwa Izrael, z tego powodu międzynarodowe konwencje dotyczące praw człowieka nie mają zastosowania wobec Palestyńczyków w Gazie i Izrael nie musi dostosowywać swoich działań na granicy do międzynarodowego prawa [ENG]. Ponadto Izrael coraz ostrzej angażuje się w działania wojenne w Syrii robiąc z niej terytorium dla walki z Iranem [PL].

2. Zbliżają się pierwsze od czasu pokonania Państwa Islamskiego wybory parlamentarne w Iraku [ENG]. Już 12 maja kandydaci ze wszystkich partii będą walczyć o miejsca w parlamencie, obecnie w zniszczonych wojną miastach trwają kampanie wyborcze [ENG]. Do udziału w wyborach zgłosiła się rekordowa ilość dziennikarzy – aż 30 kandydatów to przedstawiciele mediów [ENG]. Przedstawiciele mniejszości religijnych wzywają wiernych do udziału w wyborach [PL]. Przeczytajcie o najważniejszych wyzwaniach stojących przed Irakijczykami w związku z wyborami [ENG].

3. Jak przemytnicy zmieścili narkotyki warte 1,7 miliona dolarów w arbuzach? Przekonała się o tym turecka policja w prowincji Van Gevaş, miejscu znanym jako ważny punkt przerzutowy narkotyków na tak zwanym szlaku bałkańskim, który biegnie z Afganistanu przez Iran i Turcję do Europy Środkowej i Zachodniej [ENG]. Pomimo amerykańskich i międzynarodowych wysiłków zmierzających do zniszczenia produkcji opium, bezrobocie i 16 lat wojny spowodowały wzrost popytu i podaży na narkotyki w Afganistanie [ENG].

4. „Jesteśmy gotowi oddać się służbie naszego kraju” – 30 imamów pracujących we Francji opublikowało na łamach francuskiego dziennika Le Monde odezwę [ENG], w której wzywają do jedności muzułmanów przeciwko przemocy, potępiają antysemityzm i terroryzm oraz wyrażają współczucie dla współobywateli, którzy ucierpieli z powodu ataków terrorystycznych [FR]. Imamowie podpisani pod apelem nawołują osoby, które noszą w sobie nienawiść i chęć szerzenia przemocy, aby słuchały Proroka, który powiedział, że muzułmanin, który szkodzi życiu niewinnej osoby, nigdy nie poczuje zapachu Raju.

5. „Klejnot Arabii”, wyspa Sokotra, na skutek klęsk żywiołowych i konfliktu w Jemenie powoli staje się terytorium walk politycznych pomiędzy sąsiednimi krajami. Zobaczcie zdjęcia i materiał filmowy z wyspy, która ucierpiała na skutek dwóch huraganów, a teraz walczy o niezależność w obliczu jemeńskiego konfliktu [ENG].

6. We władzach koncernu naftowego Saudi Aramco po raz pierwszy w historii zasiadła kobieta, 62-letnia Amerykanka, Lynne Elsenhans [PL].

7. Podczas meczu Arsenalu z Atletico Madryt pomocnik Arsenalu, Mesut Özil, zrobił coś nieoczekiwanego. Zobaczcie, co zrobił, kiedy jeden z kibiców przeciwnej drużyny rzucił w piłkarza kawałkiem chleba [ENG].

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których trzy razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujący linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s