Informacje

Arabia Saudyjska zacznie budować kościoły?

31870308_2366519516715425_5070517671011811328_n

Władze Arabii Saudyjskiej podpisały umowę o współpracy z Watykanem – informuje portal włoskich watykanistów Il Sismografo powołując się na doniesienia Egypt Independent.

Umowa zawiera punkt, w którym mowa jest o budowie kościołów na terenie Arabii Saudyjskiej dla coraz liczniejszej społeczności chrześcijan. Szacunki mówią, że mniejszość chrześcijańska w kraju może wynosić około 1,2 mln osób. 

Do tej pory Saudyjski Komitet Krzewienia Cnót i Zapobiegania Złu zezwalał chrześcijanom na przyjazd do kraju, ale prawo uniemożliwiało im publiczne praktykowanie swojej religii oraz jej wyrażanie. Uroczystości religijne odbywały się tylko w prywatnych domach, w tajemnicy przed władzami. Publiczne posługiwanie się symbolami i przedmiotami kultu religii innej niż muzułmańska jest na terenie kraju zakazane.

Na terenie Arabii Saudyjskiej jak dotychczas nie funkcjonują oficjalne miejsca kultu chrześcijańskiego. Podaje się, że niektóre wspólnoty chrześcijańskie miały regularnie lecz w sposób dyskretny prowadzić chrześcijańskie nabożeństwa na terenie kraju bez znacznej ingerencji ze strony Komitetu lub innych organów rządowych.

Porozumienie zostało podpisane przez Sekretarza Generalnego Światowej Ligi Muzułmańskiej, Mohammeda bin Abdela Karima Al-Issę i przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego w Watykanie, kard. Jeana-Louisa Taurana, który niedawno odwiedził Arabię Saudyjską. Porozumienie mówi także o współpracy krajów w zakresie podkreślania roli religii w wyrzeczeniu się przemocy, ekstremizmu, terroryzmu.

„Przyszłość ludzi różnych religii leży w edukacji. Nie może być tak, że chrześcijanie uznawani są za obywateli drugiej kategorii” – wskazał kard. Tauran podczas swojej wizyty w Rijadzie.

Podczas swojej wizyty w Arabii Saudysjkiej kard. Tauran spotkał się wrównież z księciem Mohammedem Bin Salmanem. Było to pierwsze spotkanie tak wysokiego przedstawiciela Watykanu z obecnym monarchą saudyjskim. Egipskie medium podkreśla także, że w marcu br. książę podczas swojej wizyty w Egipcie spotkał się z Tawadrosem II, głową Kościoła koptyjskiego.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s