Informacje

Poranne linki Islamisty – sobota, 28 kwietnia 2018

30624263_1447535448725068_4126240824331599872_n
Mohamed Salah
Dzień dobry! Dzisiaj w Porannych linkach polecamy zajrzeć do doniesień z Turcji – zbliżają się przyspieszone wybory, a do więzień trafiają już nie tylko dziennikarze, ale także studenci i nauczyciele, którzy nawołują do wycofania się Turcji z walk w północnej Syrii oraz do pokoju wewnątrz kraju. Przeczytajcie także o nowym prawie, które pozwala rządowi syryjskiemu konfiskować nieruchomości pozostawione przez uciekające z Syrii rodziny. Zajrzyjcie także do tekstu o tym, czy Arabia Saudyjska przyzna honorową własność gruntu w Mekce piłkarzowi Mohamedowi Salahowi. Na koniec przeczytajcie o tym, jak Polska została gościem honorowym na Targach Książki w Abu Dhabi.

1. Zbliżają się przyspieszone o ponad rok wybory prezydenckie w Turcji, opozycja jednoczy siły przeciwko obecnemu prezydentowi, Recepowi Tayyipowi Erdoğanowi [ENG]. Tymczasem do tureckich więzień zaczęli trafiać nie tylko dziennikarze, ale także studenci i nauczyciele, którzy nawołują do wycofania się Turcji z walk w północnej Syrii oraz do pokoju wewnątrz kraju [ENG].

2. 2 kwietnia rząd syryjski wprowadził ustawę nr 10. Prawo wprowadza w życie powstanie nowych lokalnych jednostek administracyjnych – gubernatorstw, miast i miejscowości – których zadaniem jest rejestrowanie prawa własności nieruchomości na obszarze podlegającym ich jurysdykcji. Właściciele własności prywatnej mają 30 dni na zarejestrowanie się i przedstawienie dowodu własności domu. Nieprzestrzeganie tego spowoduje konfiskatę mienia przez państwo bez odszkodowania. Ustawa pozbawi prawa własności do swoich domów rodziny, które opuściły kraj w obawie przed prześladowaniem [ENG].

3. Mukhtar Mai to niezwykła pakistańska kobieta z wioski Meerwala. Po przetrwaniu strasznego gwałtu zbiorowego w 2002 r. zleconego przez lokalną radę walczy z patriarchalnym systemem w Pakistanie na każdym poziomie. Założyła schronisko dla kobiet i szkołę we własnym domu, by zwalczać przemoc wobec kobiet i dziewcząt w swojej społeczności [ENG].

4. W środę rozpoczęły się w Abu Dhabi 28. Międzynarodowe Targi Książki – jedno z największych wydarzeń tego rodzaju na Bliskim Wschodzie. Polska po raz pierwszy jest gościem honorowym targów [PL].

5. Arabia Saudyjska postanowiła podarować egipskiemu królowi futbolu, Mohamedowi Salahowi, kawałek ziemi w świętym mieście Mekce jako dowód wdzięczności za jego talent i zaangażowanie, które przyciągnęły uwagę świata [ENG].

6. 25 kwietnia 2018 roku zmarł wybitny irański fotograf działający pod pseudonimem Abbas. W swojej karierze, która trwała sześćdziesiąt lat, dokumentował wojny i rewolucje w Biafrze, Bangladeszu, Irlandii Północnej, Wietnamie, na Bliskim Wschodzie, w Chile, na Kubie i w Afryce Południowej. Zobaczcie jego niesamowite zdjęcia [ENG].

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których trzy razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujący linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s