Informacje

Poranne linki Islamisty – sobota, 21 kwietnia 2018

Released 29APR06 by Major Bren Workman IO for the 4th Brigade, 101st Division
Kobiety w Iraku. Fot. U.S. Navy photo by Photographer’s Mate 2nd Class John T. Parker [Public domain], via Wikimedia Commons.
Dzień dobry w sobotę! Do dzisiejszej prasówki polecamy dodać tekst o tym, jak w Iraku traktuje się kobiety, co do których wiadomo, że ktoś z ich rodziny miał powiązania z Państwem Islamskim. Gwałty, molestowanie, odseparowanie od społeczeństwa i odmowa pomocy humanitarnej – ostracyzm spotyka nawet ofiary ISIS. Ponadto przeczytajcie o tym, co dzieje się w Turcji – na wniosek obecnego prezydenta najbliższe wybory prezydenckie i parlamentarne zostaną przyspieszone o ponad rok. Na koniec poczytajcie o tym, jaki film został wyświetlony podczas pierwszego od 35 lat pokazu kinowego w Arabii Saudyjskiej.
  1. Gwałty, molestowanie, odseparowanie od społeczeństwa i odmowa pomocy humanitarnej czy prawa powrotu do domu – Irakijki, które miały choćby dalekie rodzinne powiązania z Państwem Islamskim są wyrzucane na margines i pozbawiane wszelkich praw i godności [PL]. Nawet w obozach dla uchodźców wybierają życie w separacji, żeby nie narażać się na przemoc [ENG].
  2. Na wniosek obecnego prezydenta Turcji, Recepa Tayyipa Erdogana najbliższe wybory prezydenckie i parlamentarne mogą zostać przyspieszone o ponad rok. Datę nowych wyborów wyznaczono na 24 czerwca tego roku mimo, że początkowo miały odbyć się 9 listopada 2019. Erdogan powiedział, że kraj pilnie potrzebuje zmiany. Czy oznacza to zmianę ustroju? [ENG] Dodatkowo konsulat RP w Stambule ostrzegł wczoraj przed potencjalnymi zamachami terrorystycznymi. Zwiększono także środki bezpieczeństwa na ulicach.
  3. We środę zakończył się trwający 35 lat zakaz wyświetlania filmów dla szerokiej publiczności w Arabii Saudyjskiej. Podczas specjalnego pokazu w Rijadzie wyświetlono jeden z najgłośniejszych hollywoodzkich filmów ostatnich lat. Zobaczcie co wybrano na pierwszy od 35 lat pokaz [ENG].
  4. Niezwykły meczet w Danakil w Etiopii nie ma ścian z marmuru ani nie ocieka złotem, ale został dostrzeżony przez światowe media. Wykonany w całości z patyków służy lokalnej społeczności [ENG].

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których trzy razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujący linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s