Informacje

Poranne linki Islamisty – środa, 18 kwietnia 2018

Weekend at Al-Za'tari Camp
Dzieci w obozie dla uchodźców Zaatari w Jordanii. Fot. By Mustafa Bader [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)%5D, from Wikimedia Commons.
Dziś w Porannych linkach zachęcamy do przeczytania depeszy Pawła Pieniążka o tym, czy ostatnie ataki na Syrię przybliżyły nas choć trochę do końca wojny oraz tekst o tym, czy amerykańskie wojsko w Syrii zostanie zastąpione arabskim kontyngentem. Polecamy także świetny artykuł o tym, jak nowoczesne technologie mogą zmienić rzeczywistość największych na Bliskim Wschodzie obozów dla uchodźców. Na koniec przeczytajcie o tym, jak nowe aplikacje w Iranie pomagają obywatelom stawiać opór przeciwko władzy i dowiadywać się o swoich prawach oraz o tym, jak Arabia Saudyjska oszalała na punkcie kosmetyków Rihanny, które jutro wejdą do sklepów całym Królestwie.
  1. Czy ostatnie ataki USA, Francji i Wielkiej Brytanii przybliżyły nas choć trochę do końca wojny w Syrii? Przeczytajcie depeszę Pawła Pieniążka [PL].
  2. Prezydent USA kilkukrotnie wspominał o planowanym wyjeździe z Syrii 2 tysięcy amerykańskich żołnierzy walczących z Państwem Islamskim. Trwają dyskusje czy amerykańskie wojsko zostanie zastąpione kontyngentem opłacanych żołnierzy z różnych krajów arabskich. Kogo Amerykanie chcą wysłać w miesjce swoich żołnierzy do Syrii? Co na to kraj arabskie? [ENG].
  3. Na pewno słyszeliście o obozie dla uchodźców Zaatari w Jordanii, znanym także jako czwarte największe miasto w tym kraju. Przeczytajcie bardzo ciekawy artykuł o tym, jak nowinki technologiczne – na przykład płatność za zakupy w sklepie poprzez technologię skanowania siatkówki oka mieszkańca obozu – zmienia spojrzenie na przyszłość takich placówek [ENG]. W kontraście przeczytajcie o tym, jak w obozie Rukban w Syrii metodami znanymi ludzkości od starożytności buduje się szkoły w glinianych cegieł [ENG].
  4. Hafez to tylko jedna z nowych aplikacji używanych w Iranie do czerpania wiedzy na temat praw człowieka. Przeczytajcie o tym, jak Irańczycy używają swoich smartfonów do przeciwstawiania się władzy i walki o swobody obywatelskie [ENG].
  5. Arabia Saudyjska oszalała na punkcie nowej linii kosmetyków wyprodukowanych przez markę Fenty Beauty popularnej piosenkarki amerykańskiej, Rihanny, mimo, że produkty tej marki wchodzą na rynek saudyjski dopiero jutro. W kampanii reklamowej firmy wystąpiła także najsłynniejsza modelka w hidżabie, Halima Aden [ENG].

*   *   *

Poranne linki Islamisty to cykl wpisów, w których trzy razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Za włączenie się w tworzenie prasówki i przesłanie tekstu o obozie Zaatari w Jordanii bardzo dziękuję Darkowi.

Natknąłeś się na interesujący linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s