
Dziś w Porannych linkach ciąg dalszy wieści z Syrii. Jakie obiekty zostały zbombardowane i co miały osiągnąć ataki? Zobaczcie zdjęcia satelitarne sprzed i po bombardowaniach przeprowadzonych przez USA, Wielką Brytanię i Francję oraz przeczytajcie o reakcjach głów państw zaangażowanych w konflikt. Dziś także o tym, dlaczego ONZ przestrzega rodziny uchodźców przez pierwszymi powrotami do Birmy. Na koniec o tym za co szejk Dubaju rozdaje nagrody… taksówkarzom.
1. Co tak naprawdę zaatakowano w Syrii? The Guardian wskazuje jakie obiekty zostały zbombardowane oraz pokazuje zdjęcia satelitarne wykonane przed i po atakach USA, Wielkiej Brytanii i Francji w Syrii [ENG]. Tymczasem prezydent USA chwali się sukcesem ataków bombowych na Syrię [Twitter, post poniżej]. W odpowiedzi na twitty amerykańskiego prezydenta The New Yorker pisze o niebezpieczeństwach związanych z przesadnym optymizmem Trumpa [ENG]. O reakcjach prezydenta Syrii i Rosji na sobotnie bombardowania przeczytajcie w AlJazeerze i w tureckim Daily Sabah [ENG]. Z kolei w opinii rosyjskiego społeczeństwa Putin wykazał się słabością pozwalając na ponowne zaangażowanie się Amerykanów w konflikt [PL]. Dziś także spotyka się grupa ekspertów, która będzie badać okoliczności ataku chemicznego na Doumę [ENG]. Podczas szczytu w Arabii Saudyjskiej kraje arabskie nie podjęły tematu ostatnich bombardowań w Syrii [ENG]. 2. Pierwsze rodziny spośród pół miliona uchodźców Rohingya zamieszkałych w Bangladeszu wróciły do swoich domów w Birmie. Tymczasem ONZ przestrzega, że sytuacja społeczna i polityczna w kraju nie jest jeszcze wystarczająco stabilna i fala przemocy może powrócić [ENG].
3. Szejk Dubaju, Muhammad bin Rashid, zadecydował o przyznaniu nagród o łącznej wartości 33 milionów dirhamów taksówkarzom, którzy posiadają emirackie tablice rejestracyjne. Dowiedzcie się, jak i dlaczego w Dubaju handluje się lokalnymi tablicami [ENG].
* * *
Poranne linki to cykl wpisów, w których trzy razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.
Natknąłeś się na interesujący linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!