Informacje

Poranne linki Islamisty – sobota, 14 kwietnia 2018

(fot. Gage Skidmore / flickr.com / CC BY 2.0)
Zapowiadany od kilkunastu dni atak USA, Francji i Wielkiej Brytanii na Syrię miał miejsce tej nocy. Polecamy kilka najciekawszych reportaży i analiz „na gorąco”. Poza tym informacja o zaproszeniu papieża Franciszka przez szefa MSZ Algierii, artykuł „New Yorkera” o zagranicznych bojownikach ISIS, którzy w większości nie mieli pojęcia, w co się pakują. Byli wykorzystywani jako „przynieś, podaj, pozamiataj” i zasadniczo… nie brali nawet udziału w walkach. Na koniec o planach Saudów, by zamienić Katar w wyspę.

1. Wojna w Syrii: Ataki USA, Francji i Wielkiej Brytanii na bazy wojskowe w Syrii miały miejsce około godziny 3.00 w nocy [PL]. Większość komentatorów zachodnich mediów stwierdziła, że była to reakcja, która nie doprowadzi do eskalacji konfliktu [Guardian] i pokazuje słabość USA w tym konflikcie [New Yorker]. Analityk Al Jazeery stwierdził, że był to atak na pokaz, który miał wskazać, że Trump nadal jest graczem. Jak czytamy w saudyjskim portalu al Araby, szanse na poprawę lub zmianę sytuacji również są nikłe [ENG]. Rosyjskie media skupiają się na informowaniu o tym, że większość rakiet wystrzelonych w kierunku Syrii nie dotarła do celu oraz że prezydent Putin wskazał, że atak złamał zasady ONZ [ENG]. Co ciekawe, tureckie media podkreślają, że atak został przyjęty „z zadowoleniem” przez władze Turcji oraz określony jako „adekwatny” [ENG]. Dokładny opis wydarzeń wraz z mapami i wideo znajdziecie w New York Timesie [ENG]. Izraelski Haaretz wskazuje, że wojna w Syrii ma już tylko dwóch graczy [ENG]. Jak słusznie zauważyła Marta Urzędowska z Gazety Wyborczej, w tej wojnie nie zmienia się tylko jedno – przegranymi są Syryjczycy [PL].

 

2. Papież w Algierii? Szef MSZ Algierii zaprosił papieża Franciszka, by odwiedził jego kraj. Wizyta miałaby mieć miejsce przy okazji planowanej beatyfikacji mnichów z Tibhirine, zamordowanych w 1996 roku [FR]. O mnichach i ich relacji z muzułmanami pisaliśmy tutaj.

 

3. Dżihadyści z USA nie mieli nic do powiedzenia w „kalifacie” – pisze jedna z najlepszych dziennikarek zajmujących się tematyką Bliskiego Wschodu, Robin Wright. „Większość z ich oczekiwań nie została spełniona”. Przeczytajcie o marzeniach, wiedzy o islamie oraz roli amerykańskich bojowników ISIS [ENG].

 

4. Arabia Saudyjska planuje zmienić Katar w wyspę? Tak, Saudowie właśnie rozpoczęli plany budowy szerokiego na 60 metrów i długiego na 200 kilometrów kanału, który oddzieli Katar od reszty Półwyspu Arabskiego. „Planowana inwestycja powinna zmusić skonfliktowany z sąsiadami Katar do spełnienia żądań arabskich sąsiadów” – oświadczyły władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które sprzyjają inwestycji [PL].

 

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których trzy razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujący linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s