Informacje

Poranne linki Islamisty – poniedziałek, 9 kwietnia 2018

IMG_0408
Wschodnie Aleppo, Syria. Fot. Islamista.
Dzień dobry! Dziś w Porannych linkach znajdziecie informacje o tragicznych doniesieniach po sobotnim ataku chemicznym na enklawę rebeliantów w Doumie. Czy rzeczywiście należy się spodziewać amerykańskiej odpowiedzi? Ponadto o tym, że trwają protesty na granicy Gazy – Reporterzy bez granic oskarżają Izrael o celowe strzelanie do dziennikarzy. Przeczytajcie także wywiad z rzecznikiem sił kurdyjskiego YPG oraz o historii pakistańskiej aktywistki i reżyser walczącej o prawa kobiet. Na koniec posłuchajcie historii sudańskich modeli i modelek podbijających wybiegi na całym świecie.
 1. W sobotę w nocy miał miejsce atak bronią chemiczną na enklawę rebeliantów w Doumie [ENG] na przedmieściach Damaszku [PL]. Zarówno Damaszek, jak i Moskwa odrzucają oskarżenia o dokonanie ataku [PL], uważając że był on prowokacją antyrządowej opozycji. Iran uznaje atak za tworzenie pretekstu do ataku ze strony USA [PL]. Ostatnia grupa rebeliantów zdecydowała się opuścić rejon [ENG].
 2. W odpowiedzi na atak chemiczny w Doumie prezydent USA zapowiada ostrą reakcję [ENG]. Komentatorzy zwracają uwagę, że podobna sytuacja miała już miejsce i nie doczekano się reakcji ze strony amerykańskiego rządu [ENG].
 3. Trwają protesty w Gazie. Izraelski minister obrony stwierdza, że nie ma tam „niewinnych ludzi” [ENG]. Mimo, że w piątek śmierć poniosło kolejnych 9 Palestyńczyków, protesty na granicy Gazy mają trwać do 15 maja [ENG]. Reporterzy bez Granic oskarżają Izrael o celowe strzelanie w dziennikarzy [ENG].
 4. Co przyniesie Europie walka Turcji z Kurdami w północnej Syrii? Wywiad z rzecznikiem kurdysjkich sił YPG, Nourim Mahmoudem [PL].
 5. Sharmeen Obaid-Chinoy, pakistańska aktywistka i reżyser filmów dokumentalnych oddaje głos kobietom. Zobaczcie jej filmy [ENG].

 6. „Emigracja z zasady jest historią niepowodzenia” – przeczytajcie wywiad z Martinem Caparrosem o jego najnowszej książce [PL].

 7. Posłuchajcie historii sudańskich modeli i modelek podbijających wybiegi na całym świecie [WIDEO ENG].

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których trzy razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujący linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

2 myśli na temat “Poranne linki Islamisty – poniedziałek, 9 kwietnia 2018

  1. Frakcja walcząca w Syrii, którą zazwyczaj określamy w mediach mianem rebeliantów, to tak naprawdę przynajmniej kilkanaście różnych organizacji, która na dzień dzisiejszy niewiele mają wspólnego z rebeliantami dążącymi do demokratycznych zmian w Syrii znanych z początków arabskiej wiosny w 2011 roku. Wschodnia Ghouta, także Douma, czyli miejsce, gdzie dokonano ataku chemicznego, była zajęta przez trzy takie ugrupowania: Jaish al-Islam, Faylaq al-Rahman i Tahrir ash-Sham, czyli syryjską al-Kaidę. W miarę bombardowań tego regionu grupy po kolei się wycofywały, aż w końcu po ataku chemicznym wycofała się ostatnia, czyli Faylaq al-Rahman. Trochę więcej o tym tutaj: https://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-syria-ghouta/last-eastern-ghouta-rebels-poised-to-surrender-syrian-state-media-idUSKCN1H8116.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s