Informacje

Austria wprowadzi zakaz noszenia hidżabu przez małe dziewczynki?

Iraqi_girl_smiles_edit
Fot. Veledan at the English language Wikipedia via Wikimedia Commons.
W środę w Austrii zaproponowano wprowadzenie zakazu noszenia hidżabu przez dziewczynki poniżej 10 roku życia uczęszczające do przedszkoli i szkół.

Przedstawiciele stronnictw rządowych i jednocześnie pomysłodawcy nowej ustawy twierdzą, że wprowadzenie prawa zakazującego noszenie hidżabu przez dziewczynki poniżej 10 roku życia ma na celu walkę z zagrożeniem jakie hidżab stanowi dla austriackiej kultury.

„Naszym celem jest przeciwdziałanie rozwojowi równoległych społeczeństw w Austrii” – powiedział kanclerz Austrii Sebastian Kurz. „Dziewczynki noszące hidżab w przedszkolu czy szkole są oczywiście tego częścią” – dodał.

W innej swojej wypowiedzi Kurz przyznał jednak, że zjawisko noszenia hidżabu przez dziewczynki pojawia się niemal wyłącznie w muzułmańskich przedszkolach, a bardzo rzadko w placówkach publicznych. Wyraził jednak obawę, że jest to coraz częściej pojawiający się trend wśród dzieci. Nie był jednak w stanie podać danych, na podstawie których tak twierdzi. W Austrii nie przeprowadzono badań na temat temat tego, jak wielu osób będzie dotyczył nowy zakaz.

Związek muzułmanów w Austrii jest przeciwny temu pomysłowi. Podkreśla fakt, że jest tradycyjnie hidżab zakładają dopiero dziewczyny, które osiągnęły wiek dojrzewania, a zakaz to tak naprawdę „kwestia marginalna, której poświęcono nieproporcjonalnie wiele uwagi”.

Manfred Nowak z Instytutu Praw Człowieka im. Ludwiga Boltzmanna dodaje, że nowa ustawa „ingeruje w wolność religii i prywatność dzieci oraz ich rodziców – to, co się nosi, jest wyrazem tego, w co się wierzy”.

Minister edukacji, Heinz Fassmann, przyznał, że nowe prawo ma być raczej aktem „symbolicznym”. Zakaz hidżabu dla dzieci w Austrii ma wejść w życie latem tego roku.

Czytajcie więcej na The New Arab, NewsMavens oraz w Newsweeku.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s