Informacje

Poranne linki Islamisty – poniedziałek, 19 marca 2018

„Dantejskie sceny na ulicach Afrin” – wczoraj Turcja ogłosiła zwycięstwo w obleganej kurdyjskiej enklawie. W dzisiejszych linkach możecie też zobaczyć wideo propagandy prezydenta Asada, która ogłosiła, że pierwszy raz od lat wjechał on do Ghouty… samodzielnie prowadząc samochód. Polecamy również wpis o modzie męskiej z jednego z najciekawszych blogów o współczesnej kulturze islamu, informację o planach zmiany prawa małżeńskiego w Egipcie mających chronić prawa kobiet oraz znakomity felieton z Al-Jazeery na temat amerykańskiej islamofobii.
  1. Prezydent Turcji ogłosił zdobycie Afrin. Kurdyjscy mieszkańcy w większości opuścili miasto [PL]. Współprzewodniczący władz kurdyjskich Afrinu – szejch Issa – stwierdził, że kurdyjskie siły wchodzą w fazę walk partyzanckich i że „staną się nocnym koszmarem dla sił tureckich” [PL]
  2. Syryjska armia rządowa (SAA) kontynuuje ofensywę we wschodniej Ghoucie. Tymczasem na profilu żony Baszara al-Asada pojawiło się propagandowe wideo, na którym prezydent osobiście prowadzi auto i „jedzie do Ghouty” [AR]

 

3. „Musimy porozmawiać o strojach mężczyzn” – przeczytacie na bardzo interesującym blogu FIG & OLIVE, który tym razem porusza temat nakazów islamu w zakresie strojów mężczyzn oraz praktyki ubierania się muzułmanów w państwach Zachodu [ENG].

4. Ostrą debatę w egipskim parlamencie wywołała propozycja posłanki Abli Hawary, która przedstawiła projekt ustawy zakazującej mężom powtórnego małżeństwa bez wiedzy pierwszej żony. Propozycja wywołała reakcję obronną wśród niektórych teologów i uczonych – „to prawo sprzeciwia się prawu Boga” [ENG].

5. Islamofobia to znacznie więcej niż „lęk lub nienawiść do muzułmanów”. To więcej niż „lęk lub niechęć” do religii i jej wyznawców. Przeczytajcie felieton Khaleda Beydouna z amerykańskiej wersji Al Jazeery [ENG].

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których trzy razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujący link? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s