Informacje

Poranne linki Islamisty – poniedziałek, 26 lutego 2018

IMG_0663
Na dziedzińcu zrujnowanego meczetu Umajjadów w Aleppo (luty 2017). Fot. Islamista.

Cześć! Dziś w Porannych linkach o 30-dniowym zawieszeniu broni w syryjskiej Ghucie – mimo rezolucji ONZ pod Damaszkiem wciąż prowadzone są walki. Polecam ciekawy komentarz do sytuacji w Afrin – dlaczego jeszcze niedawno społeczność międzynarodowa wspierała Kurdów walczących z Państwem Islamskim, a dziś przymyka oczy, gdy są atakowani przez Turcję? Dziś także o tym, skąd wzięły się pieniądze na startującą odbudowę meczetu Umajjadów w Aleppo, jak dziewczyny z Bagdadu podnoszą ciężary i o sukniach ślubnych za miliony na saudyjskim EXPO ślubnym.

  1. W sobotę ONZ uchwaliła rezolucję o 30-dniowym zawieszeniu broni w Ghucie, bombardowanej enklawie rebelii pod Damaszkiem [ENG].  Rezolucja ma umożliwić dostarczenie pomocy humanitarnej najbardziej potrzebującym [PL]. Jednak już kilka godzin po jej ogłoszeniu nad Ghutą znowu można było usłyszeć wybuchy [PL, ENG].
  2. Jeszcze nie dawno społeczność międzynarodowa wspierała Kurdów walczących z Państwem Islamskim, a dziś przymyka oczy, gdy są atakowani przez Turcję w Afrin. Przeczytajcie ciekawy komentarz w tej sprawie [ENG].
  3. W trakcie weekendu w Afganistanie doszło do kilku zamachów na budynki ambasad i inne instytucje rządowe [ENG, PL]. Jak dotąd podaje się informacje o śmierci 31 osób [ENG].
  4. W Aleppo ruszyła odbudowa meczetu Umajjadów, wizytówki miasta wpisanej na listę zabytków UNESCO. Gdzie znaleziono fundusze na tak ogromny wydatek [ENG]?
  5. Chłopaki w Mosulu ćwiczą parkour? Dziewczyny wcale nie są gorsze. Młode Irakijki z Bagdadu podnoszą ciężary, aby pomóc utrzymać swoje rodziny [WIDEO ENG].
  6. Najlepsi arabscy projektanci mody zjechali się do saudyjskiej Dżuddy. Ruszyły 19-naste Międzynarodowe Ślubne Targi EXPO [ENG].

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których trzy razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujący linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s