Informacje

Klamka zapadła. USA przeniosą ambasadę do Jerozolimy 14 maja

President Trump at the Israel Museum. Jerusalem May 23, 2017 Pr
Fot. U.S. Embassy Tel Aviv, via Wikimedia Commons.
Podczas wystąpienia na konferencji w Maryland Donald Trump ogłosił, że oficjalne przeniesienie ambasady amerykańskiej z Tel Awiwu do Jerozolimy nastąpi 14 maja 2018 roku.

14 maja w Izraelu świętuje się rocznicę proklamacji niepodległości państwa. To właśnie ten dzień amerykańska administracja wybrała na dzień przeprowadzki swojej ambasady w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy. Oficjalne ogłoszenie tej decyzji ma nastąpić do końca tego tygodnia.

Jak powiedział Donal Trump, 14 maja 2018 amerykański ambasador w Izraelu, David Friedman, ma przenieść się wraz z małym zespołem współpracowników do budynku w zachodniej Jerozolimie. Obecnie budynek ten jest zajmowany przez amerykański konsulat. Większość dyplomatów pozostanie jednak w obecnej placówce w Tel Awiwie. W międzyczasie mają trwać poszukiwania odpowiedniego miejsca dla nowej ambasady w Jerozolimie.

Co ważne, dzień 15 maja w Palestynie jest nazywany يوم النكبة (Yaum an-Nakba) czyli Dniem Katastrofy. Jest to dzień upamiętniający przesiedlenia Palestyńczyków – zarówno te, które poprzedziły jak i te, które nastąpiły po ogłoszeniu niepodległości Izraela 14 maja 1948 roku.

Palestyński polityk i główny negocjator w procesie pokojowym z Izraelem, Saib Urajkat, powiedział, że jest to „łamanie prawa międzynarodowego, zaprzepaszczenie możliwość dwupaństwowego modelu rozwiązania konfliktu i prowokowanie narodu palestyńskiego, a także wszystkich Arabów, muzułmanów i chrześcijan na całym świecie.”

Więcej na ten temat przeczytacie na stronach Haaretz oraz The Telegraph. Na stronie USA Today możecie zobaczyć także wideo z przemówienia amerykańskiego prezydenta.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s