Informacje

Państwo Islamskie w desperacji – zaprasza kobiety do walki na froncie.

state-sanctioned-abuse
Fot. Hani Amir via Foter.com / CC BY-NC-ND.
Film propagandowy Państwa Islamskiego ukazuje kobiety w burkach z bronią w rękach walczące w szeregach ISIS. Według filmu kobiety-bojowniczki kalifatu mają rozpoczynać „walkę o pomszczenie czystych kobiet – to kampania, która rozpoczyna nową erę podboju”.

Nowy film propagandowy Państwa Islamskiego opublikowany 7 lutego ukazuje kobiety w burkach z bronią w rękach, przewożone na front samochodami z flagami ISIS. Następnie jedna z nich jest prezentowana podczas walki ramię w ramię z mężczyznami w Syrii.

W filmie opublikowanym zarówno w języku angielskim jak i arabskim lektor sławi odwagę bojowników walczących „w odpowiedzi na wezwanie dżihadu” oraz kobiet „szukających zemsty za swoją religię i przybywających dla honoru swych sióstr uwięzionych przez odstępczych Kurdów”.

Według filmu kobiety występujące zbrojnie w szeregach ISIS mają rozpoczynać „walkę o pomszczenie czystych kobiet – to kampania, która rozpoczyna nową erę podboju”.

Zrzut ekranu 2018-02-15 o 09.54.31.png
Kadr z filmu propagandowego ISIS.

Komentatorzy stwierdzają, że wzywanie kobiet na front jest rozpaczliwym wołaniem o ratunek ze strony organizacji, która została zmuszona do porzucenia swoich głównych twierdz w Syrii i Iraku i pozostaje w odwrocie w obu tych krajach.

Nikita Malik, dyrektor Centrum do spraw Odpowiedzi na Radykalizację i Terroryzm w Londynie twierdzi, że spadająca ilość rekrutów w szeregach Państwa Islamskiego zmusza organizację do polegania na każdym możliwym wsparciu. Także tym ze strony kobiet, które do tej pory przekonywano, że ich rola w organizacji ogranicza się do wspierania męża-bojownika i wychowywania dzieci na „młode wilki kalifatu”.

Do tej pory odnotowano pojedyncze doniesienia o kobietach bojownikach ISIS, snajperach i zamachowcach samobójcach podczas bitew w Dajr az-Zaur i Mosulu, ale film po raz pierwszy publicznie potwierdził ich istnienie.

Poczytajcie więcej w The Independent oraz BBC Arabic.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s