Informacje

Somaliland: nie ma religijnego ani kulturowego przyzwolenia dla obrzezania kobiet

27858171_1751597018482776_2276423016920804053_n
Fot. AMISOM Public Information via flickr.com
Władze Somalilandu wystosowały oficjalną fatwę zakazującą obrzezania kobiet. Odtąd za kultywowanie tej praktyki będą grozić kary.

Separatystyczna islamska republika Somalilandu toruje sobie drogę do uchwalenia ustawy zakazującej międzynarodowo potępianej praktyki klitoridektomii, czyli okaleczenia żeńskich narządów płciowych.

Fatwa przygotowana przez Ministerstwo Spraw Religijnych mówi, że ci, którzy dopuszczają się obrzezania kobiet, będą musieli stawić czoła karom, a ofiary będą miały prawo do odszkodowania. W dokumencie nie doprecyzowano jakiej karze zostaną poddane osoby nie stosujące się do prawa oraz jak wysokie będzie odszkodowanie.

“Powodem, dla którego ta szkodliwa praktyka istnieje od tak dawna jest to, iż ludzie wierzą, że dyktuje to nam nasza religia lub kultura” – powiedziała Ayan Mahamoud, reprezentantka Somalilandu w Wielkiej Brytanii. „Fatwa jest zasadniczo przesłaniem od rządu do wszystkich mieszkańców Somalilandu, że nie ma religijnego ani kulturowego przyzwolenia dla obrzezania kobiet” – dodała.

Według United Nations w krajach Rogu Afryki występuje najwyższy na świecie odsetek kobiet poddawanych tej przerażającej praktyce. Szacuje się, że na świecie ten problem dotknął około 200 milionów kobiet.

W wielu rodzinach nie tylko w Somalilandzie panuje przekonanie, że obrzezanie dziewczynek jest nakazem religijnym. Powszechnie uważa się, że ta praktyka jest istotna dla zapewnienia czystości kobiet i jest obowiązkowym warunkiem do spełnienia, jeśli chce się wydać córkę za mąż. Jednak zarówno islam jak i rządy wielu krajów muzułmańskich zakazują obrzezania kobiet.

Czytajcie więcej w informacji przygotowanej przez Reuters.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s