Informacje

Dania będzie kolejnym krajem, który zakaże zakrywania twarzy?

soray-gets-a-check-up-at-a-local-medical-health-clinic-2
Fot. World Bank Photo Collection via Foter.com / CC BY-NC-ND.
We wtorek duński rząd zaproponował projekt ustawy zakazującej noszenia w miejscach publicznych nikabu, czyli pełnej zasłony na twarz (z odsłonięty fragmentem na oczy) oraz burki, czyli pełnej zasłony całego ciała wraz z twarzą.

Jak powiedział duński minister sprawiedliwości, Soren Pape Poulsen, „Zakrywanie twarzy jest niezgodne z wartościami duńskiego społeczeństwa oraz stanowi wyraz braku szacunku dla społeczeństwa przy spotkaniu w przestrzeni publicznej”.

„Poprzez zakaz zakrywania twarzy rysujemy linię na piasku i podkreślamy, że w Danii pokazujemy sobie nawzajem zaufanie i szacunek, spotykając się twarzą w twarz” – dodał minister.

Projekt jest obecnie oceniany przez organizacje pozarządowe zajmujące się prawami człowieka. Po ewentualnym uwzględnieniu ich uwag może zostać sformułowany ponownie. Proponowana ustawa nie zakazuje zakrywania twarzy szalikiem i odzieżą sportową.

Obecny projekt zakłada karę dla noszących burkę lub nikab w wysokości 1000 koron, czyli około 130 euro. Dla osób wielokrotnie łamiących zakaz przewidziano karę 10 tys. koron. Projekt ma ponownie zostać poddany pod debatę na wiosnę.

Czytajcie więcej w Arab NewsThe Independent oraz The Guardian.

Jedna myśl na temat “Dania będzie kolejnym krajem, który zakaże zakrywania twarzy?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s