Informacje

Szkoły w Mosulu są gotowe na nowo rozpocząć naukę. Uczniowie nie.

Operation New Dawn
Dziewczynka w irackiej szkole. Fot. DVIDSHUB via flickr.com
Po 3 latach rządów tak zwanego Państwa Islamskiego w Mosulu, szkoły na nowo witają uczniów powracających do ławek. Od przejęcia miasta z rąk ISIS uruchomiono tam 638 szkół. Mimo, że same budynki są zniszczone, na szkolnych podwórkach leży gruz i brakuje podstawowego zaopatrzenia oraz prądu, to nie jest dzisiaj największy problem irackich szkół.

Najboleśniejszą wyrwę wojna pozostawiła w samych uczniach. Dzieci mają za sobą często nie tylko fizyczne obrażenia, ale także psychiczne rany, które nie pozwalają im na uczestnictwo w zajęciach. Doświadczeni przez pozostawanie na terenie miasta w trakcie oblężenia czy też przez przesiedlenie, część uczniów panicznym strachem reaguje na hałas czy zmiany w otoczeniu. Mimo, że nauczyciele robią co mogą, część z nich nie ma odpowiedniego przeszkolenia i nie potrafi sobie radzić z ciężarem traum wojennych swoich podopiecznych.

“W naszej szkole mamy 4 lub 5, a być może więcej przypadków dzieci, których sytuacja jest szczególnie trudna. Nie są w stanie nawet wejść do klasy, drzwi klasy nie mogą być zamknięte, światło musi się palić cały dzień, chociaż i tak nie mamy prądu.” – mówi jeden z nauczycieli w szkole Al-Iraqiya w Mosulu. “Ci uczniowie cały czas się boją. Kiedy nauczyciel do nich mówi – są przestraszeni. Kiedy dostają pracę domową – są przestraszeni. Trzęsą się i krzyczą. Mamy przynajmniej pięcioro takich uczniów.”

Nauczyciele w Mosulu coraz częściej korzystają z warsztatów na temat tego, jak radzić sobie z uczniami doświadczonymi przez wojnę. Jednak dostęp do takich programów ma tylko część pedagogów.

Szacuje się, że obecnie około 3 milionów dzieci w Iraku ma poważne braki edukacyjne wynikające z działań wojennych na terenie kraju. Środków i specjalistów brakuje, a wyzwania są ogromne.

Poczytajcie więcej i zobaczcie film z irackiej szkoły na Al Shahid News.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s