Informacje · Let's Talk Islam

#Somalia: masowe przesiedlenia, obozy dla uchodźców zrównane z ziemią

03/2017 Mogadishu, Somalia.  fot. Maciej Moskwa/ TESTIGO
Mogadishu, Somalia. fot. Maciej Moskwa/ TESTIGO
W ostatnich tygodniach dochodzi do masowych przesiedleń mieszkańców obozów dla uchodźców wewnętrznych w dystrykcie Kaxda w Somalii. Obozy są likwidowane – apeluje Polska Akcja Humanitarna.

W ostatnich tygodniach dochodzi do masowych przesiedleń mieszkańców obozów dla uchodźców wewnętrznych w dystrykcie Kaxda w Somalii – taką informację otrzymaliśmy od przedstawicieli Polskiej Akcji Humanitarnej pracujących w tym kraju. Kilkadziesiąt tysięcy osób, które w wyniku suszy i konfliktu zbrojnego opuściło swoje domy, musi po raz kolejny szukać schronienia. Na ich potrzeby próbuje reagować Polska Akcja Humanitarna.

W obozach w dystrykcie Kaxda mieszkało do niedawna ponad kilkadziesiąt tysięcy osób, które uciekły przed suszą i konfliktem zbrojnym z innych regionów kraju. Teren zmienił jednak właściciela, a ten zadecydował o likwidacji obozów. Mieszkańcy nie byli o tym wcześniej poinformowani – rodziny po raz kolejny musiały uciekać w pośpiechu, pozostawiając dobytek, który został zniszczony przez buldożery. Poszkodowane są 24 tysiące osób, dodatkowo zniszczeniom uległa lokalna infrastruktura. Istnieje prawdopodobieństwo, że do podobnych wysiedleń dojdzie także w innych częściach stolicy kraju, Mogadiszu.

03/2017 Mogadishu, Somalia. fot. Maciej Moskwa/ TESTIGO
Mogadishu, Somalia. fot. Maciej Moskwa/ TESTIGO

Jak podaje Polska Akcja Humanitarna, wiele uciekających rodzin przeniosło się do obozów stale wspieranych przez PAH, gdzie mogą czuć się bezpiecznie. Organizacja prowadzi pomoc na terenie Somalii już od 2011 roku zapewniając schronienie i dostęp do bieżącej wody do ponad 100 tysięcy osób. Jednak na skutek nagłego przyrostu dużej liczby osób w obozach ujęcia wodne, które w założeniu przeznaczone były dla około 1000 gospodarstw domowych, są używane przez dwukrotnie większą liczbę osób. Analogiczny problem dotyczy latryn. Pracownicy organizacji dostarczyli 2000 zestawów higienicznych oraz dostarczają wodę dla około 2000 rodzin (ok. 12 000 osób) przez rozbudowę istniejącej infrastruktury.

Aby dowiedzieć się więcej na temat działań humanitarnych w Somalii lub wspomóc przesiedlonych przez ręce Polskiej Organizacji Humanitarnej, klikajcie tutaj.

03/2017 Mogadishu, Somalia.  fot. Maciej Moskwa/ TESTIGO
Somalia. Fot. Maciej Moskwa/ PAH

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s