Let's Talk Islam

Papież do imama al-Azharu w obronie Jerozolimy i państwa palestyńskiego

(fot. Arbeitsbesuch Ägypten cropped by Gugganij [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons // Benhur Arcayan (Malacañang Photo Bureau) [Public domain], via Wikimedia Commons)
Papież do imama al-Azharu: ci, którzy autentycznie określają siebie jako wierzący, muszą połączyć się w wysiłkach o obronę wyjątkowego charakteru Jerozolimy, „której znaczenie wykracza poza wszelkie dyskusje nt. kwestii terytorialnych”.

Franciszek znów włożył w kij mrowisko, odpowiadając na aktualne debaty polityczne oraz idąc naprzeciw decyzjom Donalda Trumpa (o których pisaliśmy tutaj).

W wyjątkowym liście z datą 10 stycznia 2018, papież Franciszek podziękował imamowi uniwersytetu al-Azhar, Ahmadowi al-Tayyibowi, za zaproszenie na konferencję nt. Jerozolimy. Papież zapewnił imama, będącego jednym z najważniejszych autorytetów religijnych w świecie islamu sunnickiego, o swojej modlitwie i szacunku.

Pokój w Izraelu i Palestynie

Sednem listu jest apel o pokój oraz dialog między Izraelczykami a Palestyńczykami. „Stolica Apostolska nie przestanie apelować o wynegocjowanie rozwiązania, która ma na celu pokojowe współistnienie dwóch państw w uzgodnionych obustronnie granicach, które będą uznane międzynarodowo; oraz o pełen szacunek dla wyjątkowego charakteru Jerozolimy, której znaczenie wykracza poza wszelkie dyskusje nt. kwestii terytorialnych” – napisał Franciszek.

„Tylko wyjątkowy status Jerozolimy, potwierdzony międzynarodową gwarancją, zachowa tożsamość miasta i jego unikalne powołanie do bycia miejscem pokoju” – dodał papież. Stwierdził również, że tylko w ten sposób można budować przyszłość pełną pojednania i nadziei dla całego regionu.

>> Birma: papież wstawia się za prześladowanymi muzułmanami Rohingja

„To jest jedyny cel tych, którzy autentycznie określają siebie jako wierzący i którzy nigdy nie męczą się niestrudzoną modlitwą o przyszłość braterstwa wszystkich ludzi” – podsumował papież.

Kontekst – decyzja Trumpa i wizyta w Chile

List Franciszka został wysłany dzień po konferencji liderów religijnych, którzy dyskutowali decyzję prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, by uznać Jerozolimę za stolicę Izraela i przenieść tam ambasadę USA z Tel Awiwu.

Jak wskazują komentatorzy, imam wysłał zaproszenie na konferencję do papieża, mimo że wiedział, że Franciszek będzie wówczas w Chile. Papież, mimo że nie musiał, odpowiedział na nie powyższym listem, powtarzając stanowisko Watykanu w sprawie konfliktu między Izraelem a Palestyną.

List został opublikowany dzisiaj na stronie Watykanu w języku hiszpańskim i włoskim.

 

Źródło: Vatican.va / ilsismografo.blogspot.com

 

Przeczytaj także:

Irak: Muzułmanie odbudowali kościół. Teraz zapraszają chrześcijan

Dlaczego Muhammad lubił chrześcijan?

Projekt: Egipt!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s