Informacje

#Irak: zabytkowy bazar w Mosulu wraca do życia [WIDEO]

Joint clearing operation in Mosul
Mała mieszkanka Mosulu przed drzwiami swojego domu podczas operacji oczyszczania jednej z dzielnic. Fot. Fot. DVIDSHUB via flickr.com.
Dzięki wysiłkom mieszkańców w Mosulu otwarto na nowo suk Bab as-Saray, jeden z najwspanialszych historycznych bazarów miasta. Jest to pierwszy targ na starym mieście, który zacznie na nowo funkcjonować.

Mosul od 2014 roku działał niemal wyłącznie jako baza bojowników ISIS, którzy obwołali miasto stolicą tak zwanego Państwa Islamskiego w Iraku. Państwo Islamskie wybrało rejon starego miasta na swoją główną fortecę. Podczas bitew o wyzwolenie Mosulu, które następowały między bojownikami ISIS i irackimi siłami zbrojnymi od października 2016 roku, obszar starego miasta został zupełnie spustoszony.

Mosul został przejęty z rąk Państwa Islamskiego przez irackie siły zbrojne w połowie lipca 2017 roku. Teraz władze miasta donoszą, że stan bezpieczeństwa na tym obszarze jest względnie stabilny. Stąd powstała inicjatywa przywrócenia do życia bazaru Bab as-Saray – jednego z najwspanialszych historycznych bazarów miasta.

Suk został ponownie otwarty dzięki współpracy lokalnych władz i właścicieli bazarowych sklepików. Armia i policja zajęły się demontażem min i usuwaniem pozostałości wojennych. Na wieść o planach restoracji suku, właściciele straganów wsparli finansowo wysiłki na rzecz przywrócenia handlu na starym mieście.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy w Mosulu zainicjowano już kilka akcji związanych z odbudową miasta. Jak donosi Al Shahid News, sklepy i lokalne firmy powoli ponownie otwierają swoje drzwi. Niemal w pełni wznowiono także pracę w szkołach i na uniwersytecie. Jednak przynajmniej częściowe postawienie na nogi najważniejszych dzielnic miasta będzie wymagało czasu.

Poczytajcie więcej o suku Bab as-Saray oraz o pierwszej wracającej do pracy fabryce w Mosulu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s