Informacje

#Tunezja: licealistki przeciwko mundurkom tylko dla dziewcząt: „To dyskryminacja.”

siwar-tebourbi-c-entouree-par-d-autres-lyceennes-le-30-novembre-2017-a-bizerte-en-tunisie_5996676
Fot. afp.com/FETHI BELAID via lexpress.fr
Tunezyjskie licealistki z Bizerty walczą o równe prawa dla dziewcząt odmawiając zakładania mundurków szkolnych. Dlaczego?

W elitarnej, koedukacyjnej szkole w mieście Bizerta na północy Tunezji tylko dziewczęta mają obowiązek noszenia mundurków szkolnych. Jeśli nie pojawią się na zajęciach w luźnej bluzie i długiej, tunikowatej kamizelce, nie mają wstępu do klasy. Chłopcy natomiast mogą nosić dowolny strój.

Wieść o 18-letniej Siwar Tebourbi i jej koleżankach z klasy, które sprzeciwiły się panującym zasadom odnoszącym się do stroju jako przejawowi dyskryminacji wobec kobiet, obiegła cały świat arabski i wzbudziła niemałą sensację. Dziewczęta z Bizerty wykorzystały media społecznościowe, aby wyrazić swój gniew z powodu szkolnych mundurków. Przekonały także szkolne koleżanki, aby na znak protestu przychodziły na zajęcia w białych koszulkach zamiast workowatych kamizelek. Wkrótce na znak solidarności w białych koszulkach do szkoły zaczęli przychodzić także chłopcy z klasy Siwar.

Szkoła w Bizercie oficjalnie ogłosiła, że głównym motywem wprowadzenia munduru szkolnego jest zniwelowanie różnic między bogatymi i biednymi. Uczniowie postawili pytanie, dlaczego w takim razie muszą je nosić tylko uczennice. Dyrektor liceum w Bizercie, Iadh Toulgui, w ten sposób komentuje sytuację: “To rewolucyjne pokolenie, otwarte na świat. Próby narzucenia im czegoś nie mają szans powodzenia.”

Postawa dziewcząt wywołała poruszenie w kraju. Monia Ben Jemia, szefowa Stowarzyszenia Demokratycznych Kobiet Tunezji, niezależnej grupy feministycznej, nazwała szkolne fartuchy dla dziewcząt „okropnym przesłaniem” dla młodych kobiet. Jej zdaniem nakaz noszenia takiego stroju w szkole sugeruje, że widok kobiecego ciała ma zły wpływ na społeczeństwo.

Regionalny komisarz ds. edukacji, Nabil Smadhi, stwierdził, że należy sprawę potraktować poważnie, mówiąc: „Nadszedł czas, aby zająć się tą kwestią na drodze narodowego dialogu z ministerstwem edukacji, rodzicami, związkami zawodowymi i społeczeństwem obywatelskim”. Tymczasem protesty przeciwko mundurkom tylko dla kobiet upowszechniły się także większości publicznych szkół i innych placówkach w regionie.

W Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie Tunezja jest pionierem w dziedzinie praw kobiet. Od 2014 r. nawet nowa konstytucja kraju wzywa do równego traktowania kobiet i mężczyzn. W praktyce jednak wciąż powszechne jest zachowawcze i tradycyjne podejście do kobiecego ciała, a prawa kobiet nadal nie są w pełni respektowane.

Czytacie więcej tutaj: Mvslim.comL’ExpressTribune.com.pk.

Reklama

Jedna myśl na temat “#Tunezja: licealistki przeciwko mundurkom tylko dla dziewcząt: „To dyskryminacja.”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s