Informacje · Sztuka

Zginęli, bo budowali pokój z muzułmanami w Algierii. Teraz będą beatyfikowani

Zrzut ekranu 2018-01-05 o 12.28.21
Mnisi w Tibhirine. Fot. youtube.com.
Kiedy ich uprowadzono i zamordowano, oczy całego świata na chwilę zwróciły się na nieznaną nikomu miejscowość Tibhirine położoną w algierskim Atlasie. Ich świadectwo życia i śmierci było tak poruszające, że na tej podstawie powstał uhonorowany nagrodą grand prix na Festiwalu w Cannes film „Ludzie Boga”. Wkrótce ma zostać opublikowany dekret o beatyfikacji siedmiu przedstawionych w filmie trapistów.

W wywiadzie dla włoskiego „Mondo e Missione” ojciec Thomas Georgeon, trapista i postulator w procesie beatyfikacyjnym mnichów z Tibhirine, powiedział, że jeszcze w styczniu 2018 roku zostanie opublikowany dekret beatyfikacyjny siedmiu trapistów, a także biskupa Oranu i 11 kobiet i mężczyzn, którzy zostali zamordowani przez algierskich ekstremistów w 1996 roku.

19 chrześcijan, których kościół chce wynieść na ołtarze, poniosło śmierć podczas trwającej od 1991 roku wojnie domowej w Algierii, która rozgorzała pomiędzy rządem, a zbrojnymi grupami fundamentalistycznych bojówek skupionymi wokół Islamskiego Frontu Ocalenia.

Siedmioro z dziewiętnastu przyszłych beatyfikowanych to mieszkający w latach 90. w Tibhirine zakonnicy, którzy utrzymywali się z pracy na roli oraz prowadzili tam działalność edukacyjną i medyczną dla miejscowej ludności. Żyli w zgodzie z muzułmanami, a swoją obecność w tym miejscu określali jako wspólnotę „modlących się wśród innych modlących się”.

Mimo, że zdawali sobie sprawę z grożącego im niebezpieczeństwa i nasilania się przemocy wobec chrześcijan w całym kraju, mnisi postanowili pozostać w Algierii i dalej prowadzić małą przychodnię lekarską. Dopiero po wtargnięciu oddziału partyzantów do klasztoru zdecydowali się ograniczyć kontakty ze światem zewnętrznym, ale dalej mieszkali we wsi.

Zobacz także —> List Muhammada do mnichów chrześcijańskich

Zrzut ekranu 2018-01-05 o 11.56.00
Kadr z filmu „Ludzie Boga”, fot. CNS photo/Sony Pictures Classics.

W nocy z 26 na 27 marca 1996 r. siedmiu mnichów z klasztoru w Tibhirine zostało uprowadzonych. 30 maja odcięte głowy trapistów znaleziono w okolicach położonego niedaleko Tibhirine miasta al-Midija. Do zabójstwa miała przyznać się Zbrojna Grupa Islamska. Mnichów pochowano na cmentarzu klasztornym w Tibhirine.

Istnieje także druga wersja wydarzeń, według której w zabójstwo miały być zamieszane tajne służby algierskiego rzadu. Obciążając Zbrojną Grupę Islamską winą za zamordowanie mnichów, rząd algierski miał zdyskredytować konkurencję do sprawowania władzy w oczach społeczności międzynarodowej.

Taką wersję wydarzeń podzielał biskup Oranu, Pierre Claverie, który 1 czerwca 1996 również padł ofiarą zamachowców. Biskup także jest jednym z 19 kandydatów na ołtarze. Ma zostać błogosławionym ze względu na swoją odwagę i wieloletnie wysiłki na rzecz promowania dialogu między muzułmanami i chrześcijanami w Algierii. Po jego śmierci podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański Jan Paweł II powiedział: „W obliczu przemocy, która nie szanuje nikogo i niczego, Algieria bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje pokoju i braterstwa. Niech Bóg poruszy chrześcijan i muzułmanów, aby zebrali się i naśladowali świadka biskupa Claverie”.

Mimo deklaracji Nicolasa Sarkozy’iego o doprowadzeniu do końca śledztwa w sprawie morderstwa mnichów, sprawa wciąż nie doczekała się ostatecznego wyjaśnienia.

Jak powiedział postulator w procesie beatyfikacyjnym trapistów, o. Thomas Georgeon, „złożenie hołdu tym 19 chrześcijańskim męczennikom oznacza również złożenie hołdu pamięci o tych wszystkich, którzy oddali życie w Algierii w tych mrocznych latach”, gdy zostali zabici „za swój kraj i za wiarę”.

Po tragicznych zdarzeniach z 1996 roku, trapiści opuścili klasztor w Tibhirine, a misja została zamknięta. Dopiero w 2015 roku miejscowy biskup, Paul Desfarges, zapowiedział ponowne otwarcie klasztoru, w którym na nowo mają zamieszkać zakonnicy.

Jeśli macie wolny wieczór, koniecznie zobaczcie film „Ludzie Boga”, który przedstawia sfabularyzowaną historię życia i śmierci zakonników z Algierii.

Czytajcie więcej tutaj: Aletheia English, America Magazine.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s