Informacje

Indie: Tadź Mahal za mało indyjskie? Trwają spory wokół cudu świata.

Tadź Mahal. Fot. Islamista.
Mimo niedawno zakończonych sporów sądowych w sprawie Tadź Mahal, przepychanki kulturowe w sprawie indyjskiego cudu świata trwają. Skąd wziął się problem z największą atrakcją turystyczną w Indiach i co mają z tym wspólnego muzułmanie?

„Uznawane za jeden z siedmiu cudów świata mauzoleum, najwspanialszy pomnik wiecznej miłości i symbol Indii, nie zostało wpisane do przewodnika po turystycznych atrakcjach stanu Uttar Pradesh. Stanowe władze uważają, że jako wzniesione przez muzułmanów, Taj Mahal jest niewystarczająco indyjskie”. – pisze na łamach „Tygodnika Powszechnego” Wojciech Jagielski.

Wydaje się, że indyjskie ministerstwo turystyki powinno promować największy zabytek kraju odwiedzany rocznie przez ponad 6 milionów osób. Jednak w wydanym przez władze stanu Uttar Pradeś oficjalnym przewodniku zabrakło miejsca dla wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO mauzoleum z Agry. Wcześniej władze lokalne odmówiły także przyznania funduszy na renowację zabytku. Skąd wziął się spór o cud świata?

Jak podaje profil Monsunowe historie, „stanem od paru miesięcy rządzi radykalny duchowny-populista, Yogi Adityanath, wyznaczony na stanowisko szefa tamtejszego rządu przez premiera Narendrę Modiego. W jego szowinistycznej retoryce Tadź Mahal, jako wybudowany przez muzułmańską dynastię Mogołów, ma być „obcym elementem” w rzekomo wyłącznie hinduistycznej kulturze Indii”.

Tadź Mahal powstało 1631 roku jako grobowiec Mumtaz Mahal, żony panującego wówczas cesarza z dynastii Wielkich Mongołów, Szahdżahana. Żona władcy zmarła przy porodzie ich czternastego dziecka w wieku 38 lat. Według legendy przed śmiercią zobowiązała męża do spełnienia 3 obietnic: nigdy się nie ożenić, zaopiekować się dziećmi oraz postawić na jej cześć budynek, który będzie ją upamiętniał po śmierci.

PB251043.jpg
Arabskie inskrypcje na ścianach Tadź Mahal. Fot. Islamista.
Jak pisze Jagielski „właśnie fakt, że Taj Mahal został wybudowany w czasach, gdy Indiami rządzili ich pogromcy z muzułmańskiej dynastii Wielkich Mogołów, sprawił, że marmurowe mauzoleum znalazło się w niełasce nowego premiera Uttar Pradesh”.

Od 1989 roku w Indiach zaczęły pojawiać się głosy twierdzące, że Tadź Mahal to świątynia hinduistyczna, wybudowana jeszcze przed wkroczeniem muzułmanów do Indii lub że mauzoleum stoi na szczątkach świątyni hinduistycznej. Świątynia miała nazywać się Tejo Mahalaya i być poświęcona hinduskiemu bogu Śiwie. Z tego tytułu hinduiści domagali się prawa do prowadzenia modlitw wewnętrz budynku. Od XVII wieku aż tej pory prawo do odprawiania modlitw wewnętrz budynku mieli tylko muzułmanie.

Sprawa przybrała na rozgłosie do tego stopnia, że w 2017 roku trafiła do sądu na skutek petycji sześciu prawników. Archeolodzy rządowi wezwani w charakterze świadków odrzucili jednak twierdzenie, że budowla została zbudowana przez hinduistów oraz roszczenia w sprawie modlitwy hinduistów w mauzoleum. W sierpniu Sąd Najwyższy orzekł, że Tadź Mahal nie stoi na miejscu hinduskiej świątyni.

Mimo to kulturowe przepychanki trwają. Władze stanu Uttar Pradeś zmieniają nazwy ulic nadane na cześć muzułmańskich władców. Pielęgnuje się także wszystko, co hinduskie w regionie, umniejszając rolę muzułmanów w budowaniu kultury kraju.

Chcecie wiedzieć więcej? Koniecznie przeczytajcie tekst Wojciecha Jagielskiego na ten temat oraz artykuł The Guardian o pozwie sądowym w sprawie Tadź Mahal.
Reklama

2 myśli na temat “Indie: Tadź Mahal za mało indyjskie? Trwają spory wokół cudu świata.

    1. Niestety, tak to jest, kiedy polityka wpycha się na siłę w relacje społeczne i kulturę. Jest to też efekt tego, że od czasu podziału Indii nie ma prawdziwej zgody między muzułmanami a hindusami. Nie ma też otwartej wojny, ale wykorzystuje się każda okazję, żeby pokazać drugiemu, kto rządzi.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s